Novemberben is tovább erősödött hazánkban az áremelkedés átlagos üteme – állították egybehangzóan elemzők. A VG elemzői konszenzusa szerint a múlt hónapban a fogyasztói árak éves alapon 22 százalékkal, havi bázison 1,6 százalékkal emelkedhettek. Októberben az infláció 21,1 százalékos volt, a havi alapú növekedés pedig 2 százalékos, tehát némileg lassulhatott a dinamika.
Mindez egyúttal azt is jelenti, hogy ismét egy hónapot vissza kell menni a magyar gazdaságtörténetben, 1996 szeptemberében mért utoljára a Központi Statisztikai Hivatal 22 százalékos drágulást Magyarországon.
A legerőteljesebb árnyomásra továbbra az élelmiszerek irányából számítok – mondta a VG-nek Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki szerint erre utal a legutóbbi mezőgazdasági termelőiár-index is, amely éves alapon már több mint 60 százalékos növekedést jelez az előállítási költségek tekintetében. Ez egybecseng azzal, amiről Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke beszélt, a jegybankár ugyanis azt mondta, hogy ezen a téren még „kellemetlen meglepetések is benne vannak a pakliban”. A magyar élelmiszerinfláció továbbra is rendkívül magas, ahogy korábban írtunk, a környékbeli országok áraival szemben is látványos a különbség.
Novemberben az infláció éves alapon tovább gyorsulhatott, azonban várakozásaink szerint havi alapon a pénzromlás üteme már mérséklődhetett
– mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője, aki szerint az inflációs nyomás a magyar gazdaságban továbbra is jelentős, de az előző kéthavi gyorsulási ütem már a múlté. Ennek magyarázata, hogy szeptemberben jelent meg az adatokban a hatósági energiaárak átlagfogyasztás fölötti emelése, míg októberben az új gázév hatása. „Ezzel szemben novemberben ilyen egyszeri hatás nem volt, sőt, bár a forint továbbra is gyenge volt, de nem történt a szeptember végihez hasonló értékvesztés, továbbá azóta valamennyit erősödött is az árfolyam” – sorolta a kedvező hatásokat az elemző.
A szakemberek abban egyetértenek, hogy a szolgáltatások esetében vélhetően némiképp mérséklődő havi inflációt látunk majd, párhuzamosan a kereslet folyamatos szűkülésével. „Az Eurostat felmérése is meglehetősen beszédes ebben a tekintetben. Míg hosszú éveken keresztül a szolgáltatócégek legnagyobb problémája a munkaerő hiánya volt, addig a 2022 negyedik negyedévére vonatkozó felmérés már arról számolt be, hogy a növekedést akadályozó legfőbb tényező már a kereslet hiánya. Ezek fényében a szolgáltatók költségáthárítási ereje is lassan mérséklődhet”– magyarázta Virovácz Péter, aki szerint az előző havinál kedvezőbb képest festhet a tartós fogyasztási cikkek inflációja. Úgy látja, hogy a maginfláció is nagyjából hasonló mértékű havi emelkedést mutathat, mint az általános inflációs mutató (1,7 százalék hó/hó).
Bár az elemzők még nem tudták, amikor nyilatkoztak nekünk, hogy nem januártól, hanem már december 6-án kivezeti a kormány a benzinárstopot, Virovácz Péter ugyanakkor jelezte, egy ilyen döntés azonnali és 12 hónapon át tartó szintugrást hoz az év/év inflációs mutatóban, ami a jelenlegi piaci üzemanyagárakat figyelembe véve nagyjából extra 2 százalékpontot jelent. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy ma már kontextusba helyezhető a gazdaságfejlesztési miniszter korábbi kijelentése, miszerint a jövő év elején 25 százalék fölött tetőzhet az infláció. Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője pedig úgy számolt, hogy a benzinárstop eltörlése után az infláció 25,1 százalékon tetőzhet, amivel 2023 év végére csak 8,9 százalékra csökkenne, az éves átlagos infláció pedig 18,5 százalék körül alakulna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.