Magyarországon a dolgozók 7-8 százaléka munkamániás – olvasható a Mindennapi Pszichológia Magazinban megjelent tanulmányban. A cikk kiemeli, a munkamániásokra jellemző, hogy kényszeresen dolgoznak és szinte képtelenek nemet mondani a feladatokra. A jelenség függőségnek tekinthető a tanulmány szerzője, Kun Bernadett pszichológus és egyetemi docens szerint, és általában önértékelési zavarok hajtják.
Elsősorban a 25–54 év közöttieket érinti, a nők körében sokkal jellemzőbb.
Esetükben ugyanis ötször nagyobb az esély ennek a függőségnek a kialakulására. Kun hozzátette, hogy az iskolai végzettségnek nincs hatása erre. A szakember kiemelte, hogy a munkamániát kezdetben a munkahelyi elismerés hajtja, a pozitív visszajelzésre pedig rászokik az érintett.
A baj csak az, hogy hosszú távon nem lehet bírni ezt a megterhelést, a kezdeti sikerek és jutalmak után egyre hangsúlyosabbá válnak a munkamánia ártalmas következményei
– jegyzi meg Kun Bernadett, kiegészítve, hogy más függőségekhez hasonlóan ez is kihat a beteg kapcsolataira. A hozzá közel állók, különösen a hozzátartozók mellőzve érezhetik magukat, ami vitákhoz és feszültséghez vezet.
A szakember azt írta, hogy a munkamánia kezdetben lehet pozitív jelenség, bár a folyamatos terhelést nehezen viseli az emberi szervezet. Az érintettek egyre fáradtabbak, kialvatlanok lesznek, ez végül a mentális és fizikai egészség megromlását is eredményezheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.