A kiskereskedelem szereplői legkorábban ezen a héten kaphatnak válaszokat a kormányzattól arra, hogyan kell megduplázniuk január 12. után az árstopos termékek készleteit – erről a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) főtitkára beszélt a Világgazdaságnak.
Mint ahogy arról lapunk beszámolt, a múlt év végén, december 28-án jelent meg a Magyar Közlönyben az a jogszabály, amely módosította az árak megállapításáról szóló törvény veszélyhelyzet ideje alatt eltérő alkalmazásának kormányrendeletét. Ez a jogszabály lényegében az árstopos alapvető élelmiszerek, tehát
A bejelentett változás lényege, hogy a kereskedőknek a készletüket, illetve annak a vásárlók számára történő kihelyezését olyan mennyiségben kell biztosítaniuk, hogy
az a vásárlók kiszolgálására – áruhiány elkerülésével – folyamatosan elegendő legyen.
Ez a rendelkezés egyértelműen annak a főleg az elmúlt hetekben elszaporodó jelenségének vetne véget, hogy országosan üres polcok fogadták a vásárlókat az üzletekben kristálycukor, tojás és más termékek esetén. A kormány ennek érdekében egy fontos mennyiségi támpontot is rögzített. Eddig úgy volt, hogy az árstopos termékekből naponta legalább a hét adott napjára vonatkozó, az adott év (2021 és 2022) átlagos napi, a kereskedőnél készleten lévő mennyiség árusítása kötelező. A jövőben viszont ennek a kétszerese az elvárás, ha szükséges.
Az új szabályozás jövő hét csütörtöktől lép hatályba. Mivel a fejlemények a két ünnep között, december 28-án váltak ismertté, a fogyasztóvédelmi hatóság nem tudott a részletekről tájékoztatást adni a kiskereskedelmi szereplőknek. Pedig Neubauer Katalin szerint lenne miről beszélni, ugyanis a jogszabály megfogalmazása nem egyértelmű.
Mit jelent az, hogy szükség szerint kell duplázni a készleteket? Ha már hiány van, vagy előre gondolkodjunk? Mi lesz a friss áruval, amelyet legkésőbb kétnaponta szállítanak be? Ha megnöveljük például a romlandó húsokból a készletet, és nem adjuk el, akkor semmisítsük meg?
– sorolta a kérdéseket. Szerinte a hatósági áras húsok biztosítása a polcokon egyébként is nehézkes, mivel a baromfi esetében az árstopos mellre fokozódik a kereslet, a nem árstopos combra pedig egyre csökken. Márpedig egy élő állatnak nem lesz dupla melle az olcsóbb árazás miatt.
Éppen ezért a megnövelt készleteket inkább a tartós élelmiszerek esetében tartja elképzelhető megoldásnak, ami valóban csökkenthetné a hiányjelenségeket. Más kérdés, hogy a kereskedők veszteségeit az árstopos termékeken ez tovább növelné, ami miatt az MNKSZ attól tart, hogy felgyorsulhatnak a boltbezárások, főleg a kisebb üzletek kategóriájában.
A szervezet főtitkára nem ért egyet azzal a közkeletű, mások mellett a jegybank által is képviselt állítással – igaz, ezt a kormány nem osztja –, hogy az árstopos termékeken keletkező veszteségeket a kereskedő a többi árucikkre vetíti ki, így összességében kompenzálja, sőt be is szedi az eredetileg tervezett profitját. Szerinte ez azért nem működik így, mert a piacon továbbra is árverseny van, a konkurencia árvizsgálata és az ártükör is létező gyakorlat. „Mindennap versenyzünk a vásárlókért, ha túl magas fogyasztói árakat alkalmazunk, akkor a vásárló ott vásárol, ahol a legolcsóbb” – húzta alá.
Arra viszont nem tért ki, hogy mi van abban az esetben, ha a piaci szereplők egységesen magas árat szabnak meg. Márpedig ma inkább ezzel a helyzettel szembesülnek a fogyasztók.
Mindenesetre Neubauer Katalin szerint az árnövekedést nem a kereskedői árrés kitágítása okozza, hanem a termelői árak nagy ütemű emelkedése. Az MNKSZ fenntarthatatlannak tartja a 12. hónapja életben lévő élelmiszerárstop intézményét, ezért arra kéri a kormányt, hogy azt mielőbb vezesse ki. A kabinet december közepén jelentette be, hogy április 30-ig hosszabbította meg az intézkedést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.