Csökken a bankadó mértéke, de a pénzintézetek befizetése növekedni fog az idén is, mert az adóalap növekszik – többek között erről beszélt a Világgazdaságnak adott interjújában Jelasity Radován. A Magyar Bankszövetség elnökét az extraprofitadóról, az új ATM-szabályozásról és az idei gazdasági nehézségekről is kérdeztük.
Milyen évet zárt tavaly a magyar bankrendszer?
Ha röviden kell összegeznem, akkor kihívásokkal teli esztendőt zártunk. Végleges számok még nincsenek, de a körülményekhez képest igyekeztünk jól teljesíteni. Az egyik oldalon ott vannak az emelkedő kamatok, hiszen a bankszektor könyvelés szerinti profitja valószínűleg átlagon felül nőtt az utolsó negyedévben a hosszú lejáratú állampapírok hozamának jelentős csökkenése miatt. A másik oldalon viszont ott az extraprofitadó, a kamatstopok, a moratóriumok és az emelkedő költségek, amelyeket az új jogszabályi változások tovább növelnek, mint az ATM-hálózat növelésének az előírása. Amellett sem szabad elmenni, hogy
a magyar bankrendszer megőrizte a belé vetett társadalmi bizalmat és tőkehelyzetét,
amely az ország gazdasági stabilitásának az egyik alapja. A sok teher mellett még van némi likviditási tartaléka, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy 2023-ban támogatni tudjuk a gazdaságot az előtte álló kihívások leküzdésében.
Jó néhány állami vezető, köztük Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter több tanácskozáson is arról beszélt, hogy még mindig sok a bank Magyarországon, ennek ellenére nincs valódi verseny a pénzintézetek között. Igaz lehet ez a megállapítás?
Tavaly is folytatódott a bankszektor konszolidációja és koncentrációja, a hitelintézetek száma tovább csökkent Magyarországon: összeállt a Magyar Bankholding, a Commerzbank visszaadta a licencet, a Sopron Bankot pedig átvette a Magnet Bank. Viszont jöttek új intézmények is – ezt nem kilóra mérik, valódi verseny volt eddig is, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az utóbbi 6-7 évben sok lakossági és vállalati forinthitel kamatfelára megfeleződött (például a lakossági jelzáloghiteleké). Folyik viszont egy másik verseny is, mégpedig az országok között. Az összehasonlítást nehezíti, hogy Magyarország nem mérhető a megszokott hatékonysági mutatókon keresztül a magasabb infláció és a referenciakamat, illetve az adóterhek jelentős eltérése miatt, amelyek jelentősen átírják a működési mutatóinkat. A kérdéskör komplexitása miatt azt is érdemes megemlíteni, hogy a különböző hátterű külföldi bankok szélesebb körű nemzetközi befektetési és kereskedelmi együttműködéseket hoznak Magyarország számára. Így az ország gazdasági fejlődését már az itteni jelenlétük is érdemben támogatja.
A Magyar Bankholding létrehozása mennyire változtatja meg a magyar bankrendszer belső erőviszonyait?
A Magyar Bankholding (MBH) létrehozása szakmai szempontból minimum az évtized szakmai kihívása, ami sok mindent át fog írni. Itt nemcsak intézmények fúziójáról, hanem a munkavállalóikról és az ügyfelekről is szó van. Egy ilyen integráció egy kihívásokkal teli folyamat, főleg, ha a „2x2 néha 5” a cél és az összes magyarországi bankra kihat. Ebben a szektorban mindenki arra törekszik, hogy egyenlő versenyfeltételek mellett dolgozhasson és magas színvonalon szolgálhassa ki az ügyfeleit stabil működés mellett. Ez alól az MBH sem kivétel.
A kormányzat részéről többször elhangzik az a vélemény, hogy a külföldi tulajdonban lévő, Magyarországon működő pénzintézetek túl nagy profitot küldenek haza az anyabankjuk számára. Mi erről a véleménye?
Általában minden befektető, beleértve a magyarokat külföldön és belföldön is, ha már egyszer pénzt fektetett be, igyekszik azon keresni, és a megképzett jövedelem egy részét más tevékenységre felhasználni, vagy például hazautalni. Ezek a hazautalások, amelyekből aztán a befektetők osztalékot is kapnak, a törvényi előírásoknak megfelelően folynak. A rendszerváltozást követően a bankok a nyereségüket jellemzően tőkeemelésre fordították, hogy nagyobb volumenben tudják finanszírozni a gazdaság újraépítését. A 2008-as gazdasági válságot követően pedig a globális bankrendszer válságállósága érdekében kellett és kell ma is a bankok tőkéjét növelni. A 2008–2015 közötti időszakban a külföldi tulajdonosok jelentős mértékben feltőkésítették magyarországi leánybankjaikat. Sok külföldi országgal ellentétben nálunk ezt a terhet nem a helyi befektetőknek vagy az adófizetőknek kellett állniuk. Magyarországon több a külföldi befektetés, mint amennyit a magyarok fektettek ki, habár ez az arány a növekvő magyar kifektetések miatt lassan, de biztosan javulni fog.
Támogatni kell a kifektetést, nemcsak keletre, hanem nyugatra is, ami egyre aktuálisabb,
és ebben a Magyar Bankszövetség is jelentős szerepet játszik. Támogatjuk a kifektetést több vonalon is: szomszédos országokkal mélyítjük az együttműködést, regionális szervezetekben aktívan veszünk részt, járjuk a régiót. Mindennek az alapja a hazai bankok tőkeereje, amelynek megfelelő szintre hozásához több igen eredményes évre lenne szükségünk.
Az extraprofitadó mekkora terhet jelentett tavaly a bankrendszernek? Az idén mekkora lesz az adó a bankrendszer szintjén?
Korai ma pontosan megmondani, mekkora volt a befizetés, de azt gondoljuk, hogy a kormány által várt 250 milliárd forint körüli összeget befizették a magyarországi bankok. 2023-at nézve ugyan valamelyest csökken az adókulcs (10-ről 8 százalékra), azonban a kamatok szintje is jelentősen változott tavaly, a további egyedi tényezőkről nem is beszélve. Emiatt is nagyon hálátlan megjósolni az összeget, de
az adóalap jelentős növekedése miatt magasabb lesz a 2022. évi befizetésnél.
Reménykedünk azonban, hogy a kormány az ígéretéhez híven az extraprofitadót megszünteti 2024-től.
Az idén mekkora nyereségességre és teljesítményre lehet számítani a hazai bankrendszerben?
Ilyen környezetben embert próbáló bármit is jósolni. Szerintem most minden bank abban a helyzetben van, hogy néhány havonta teljesen újraértékeli a terveit. Ami biztosnak tűnik: a jelentősen lassuló hitelezés és az emelkedő költségek. Mindeközben nagyobb hangsúly lesz a befektetési tanácsadáson és természetesen tovább folytatódik a digitalizáció is.
Ön szerint lesz gazdasági növekedés az idén?
Mi, az Erste Bankban az idei évre 0,2 százalékos éves átlagos GDP-növekedést várunk, de ez 2024-ben már 4,2 százalékos lehet. Az ezt követő időszakban 3–4 százalék közötti ütemben nőhet a hazai gazdaság éves szinten a várakozásunk szerint, vagyis a potenciális szint körüli ütemben bővülhet középtávon a gazdaság. Az elmúlt hetekben egyébként érdemben javultak a növekedési kilátások globálisan és Magyarországon is. Ami a külső környezetet illeti, a bizonytalanságok nem tűntek el, de
a mostani jelek szerint az európai gazdaságokat nem „üti meg” annyira az energiaválság, és az idén sikerülhet elkerülni a recessziót.
A 2023-as éves átlagos inflációra vonatkozó előrejelzésünk 18,5 százalék, és még 2024-ben is éves átlagban az 5 százalékot közelítheti. Egyelőre magas szinten látszik tetőzni az áremelkedés üteme, és az infláció látványosabb mérséklődése az idei második fél évben indulhat meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.