Töretlen az Agrár Széchenyi Kártya (ASZK) népszerűsége a gazdálkodók és az élelmiszeripari vállalkozások körében. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése szerint az előző évek tendenciájának megfelelően 2022 harmadik negyedévében tovább nőtt a mezőgazdasági vállalkozások ASZK-folyószámlahitel keretében benyújtott hiteligénye, azonban a növekedés üteme az előző év azonos időszakához képest lassult.
A szerződések száma 3 százalékkal 31 752 darabra, a leszerződött összeg 3,6 százalékkal 432,1 milliárd forintra emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
A Széchenyi-kártya program 2011-től érhető el az agrárvállalkozások számára, a célja pedig az, hogy stabilabbá tegye a magyar agrárium rövid távú finanszírozását. Az Agrár Széchenyi-kártya folyószámlahitel a mikro-, kis- és középvállalkozások, az őstermelők, valamint az őstermelők családi gazdaságai átmeneti likviditási problémáinak áthidalásához, váratlan kiadásaik fedezéséhez járul hozzá. Az elérhető hitelkeret összege – 2020. május 15-től – 200 millió forint, a futamidő pedig legfeljebb három év lehet. A hitelkeret további előnye, hogy – 50 millió forint alatt – tárgyi biztosítékra sincs szükség, a gazdálkodók gyors és egyszerűsített hitelbírálat mellett juhtatnak hozzá a kedvezményes finanszírozáshoz.
Ebből is adódik, hogy a legtöbb folyószámlahitellel az egyéni gazdaságok rendelkeznek, a családi gazdaságok és vállalkozók részére eddig mintegy 117,9 milliárd forintot folyósítottak a bankok ebben a programban, míg a mezőgazdasággal foglalkozó társas vállalkozások ASZK-folyószámlahitel-állománya közel 57 milliárd forint volt a múlt év harmadik negyedének végén.
A mezőgazdasághoz hasonló arányban nőtt az élelmiszeripar szereplői által igényelt folyószámlahitel nagysága is. A teljes hitelállomány egy év alatt 3,4 százalékkal bővült. Az ágazatban tevékenykedő vállalkozások által felvett folyószámlahitel összege a múlt év harmadik negyedévének végén elérte a 36,6 milliárd forintot. A mezőgazdasági termelőkkel ellentétben ebben az ágazatban a legtöbb hitelt a társas vállalkozások vették fel, ezen belül is a mikrovállalkozások.
Az elmúlt években az Agrár Széchenyi-kártya programban a szabadon felhasználható folyószámlahitel mellett több termék közül is választhattak a gazdálkodók.
A programot működtető KAVOSZ Zrt. az agrárvállalkozások számára beruházási hitelcélok megvalósításához, illetve hozzá kapcsolódó forgóeszköz-beszerzéshez az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel GO! konstrukcióval nyújtott segítséget. Az államilag támogatott, fix kamatozású konstrukcióban akár 1 milliárd forint hitelösszeg is igényelhető volt, legfeljebb tízéves futamidőre.
Ezzel a lehetőséggel 2022. május 20-ig élhettek a gazdák, ezt követte az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Max konstrukció. Ez a finanszírozási forma kiemelt mértékű állami kamat-, kezelésiköltség- és kezességidíj-támogatás mellett csökkenti a vállalkozások által fizetendő hiteldíjat, és akár 400 millió forint hitelösszeg is igényelhető, maximum tízéves futamidőre.
Az Agrár Széchenyi Beruházási hitel keretében a mezőgazdaságban tevékenykedők 43,5 milliárd forintnyi hitelt vettek fel, az ügyletek száma pedig meghaladta az 1180-at. Az élelmiszeripar szereplői is élhettek a kedvezményes beruházási hitel lehetőségével. Az AKI adatai szerint 2022 szeptemberének végéig a konstrukció mintegy 3,3 milliárd forinttal járult hozzá az élelmiszeripari beruházások megvalósulásához.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Kállai Márton / Szabad Föld)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.