BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összefoglaló: a nap, amikor a kormány pénzesőt csinált

A hétfő egyik legfontosabb híre, hogy a kormány 700 milliárdos keretösszegű kedvezményes hitelprogramot jentett be. Összefoglaltuk, mit lehet erről tudni eddig.

Február elsejétől indul a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram (BGH) – jelentette be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. Ez a valaha volt egyik legnagyobb kormányzati hitelprogram, a keretösszeg mintegy 700 milliárd forint.

OTP bank fiók gazdaság valuta pénzügyek bankolás pénz ügyintézés szolgáltatás pénzintézet ügyfél 2019 12 19 Fotó: Kállai Márton OTP bank fiók gazdaság valuta pénzügyek bankolás pénz ügyintézés szolgáltatás pénzintézet ügyfél 2019 12 19 Fotó: Kállai Márton
Fotó: Kállai Márton

A kormány így 2023-ban már mintegy 3000 milliárd forintnyi, 

azaz a GDP 4 százalékának megfelelő finanszírozási forrást biztosít a vállalatok számára

a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank hitel- és tőkeprogramjain, valamint a Széchenyi Kártya- (SZKP) programokon keresztül.

Kitől lehet igényelni a pénzt?

A programot lebonyolító Eximbank a vállalatok számára nem csupán export-, hanem bármely célra felhasználható forint- és euróalapú kölcsönt nyújt, így beruházási és forgóeszközhitel is elérhető. A vállalatok méretmegkötés nélkül vehetik fel a kölcsönöket, így a kis- és középvállalatok mellett a nagyvállalatok is hozzáférnek a kedvezményes forrásokhoz, amelyek a hitel méretétől függően kereskedelmi bankokon vagy közvetlenül az Eximbankon keresztül érhetők el, de minden kölcsönfelvétel mögött az Eximbank által biztosított forrás áll majd. 

Miért éri meg?

A program rendkívüli segítséget nyújt a vállalkozásoknak ahhoz, hogy a jelenlegi magas kamatkörnyezetben is olcsó forrásokhoz jussanak, valamint lehetőséget biztosít, hogy a Magyar Nemzeti Bank Növekedési hitelprogramjában korábban felvett, 2023 során nagy összegben lejáró hiteleiket refinanszírozhassák. Ezek lejáratával a vállalati kölcsönök refinanszírozási kockázata erősen megnő, mivel a korábbi alacsony, 2,5 százalékos kamatszintekkel szemben a magyar vállalatok 20 százalék feletti hitelkamatokkal szembesülnek, ezzel pedig ellehetetlenülnek a kölcsönfelvételeik.

Mik a kondíciók?

Még nem minden részlet ismert, de az már tudható, hogy a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram hiteltermékei rendkívül kedvező, a futamidő végéig fix kamat mellett lesznek elérhetők, 

forintkölcsön esetén jellemzően legfeljebb 6, euróhitelnál jellemzően legfeljebb 3,5 százalékos szinten.

A program ráadásul az energiahatékonyságot javító beruházásokhoz ennél is kedvezőbb kamatokat kínál. A kormány minden érintettet, vállalkozást arra biztat, hogy mihamarabb tájékozódjon, és éljen a program nyújtotta lehetőséggel.

Időközben az is kiderült, hogy az EXIM Magyarország a program keretében az energiaválságban érintett hazai cégeknek kínál hiteltermékeket

  • beruházási célokra, 
  • energiahatékonysági fejlesztésekre, 
  • forgóeszköz-finanszírozásra
    2023 végéig. Az állami banktól, illetve a vele együttműködő refinanszírozó pénzintézetektől február 1-jétől kérhetnek az ügyfelek részletes tájékoztatást a kölcsönfeltételekről. Az igényléseket a rendelkezésre álló hitelkeret kimerüléséig, illetve 2023. december 15-ig lehet benyújtani.

Miért jó ez az országnak?

A kabinet szerint a hitelprogram összességében nagyban hozzájárul, hogy 2023-ban elkerüljük a recessziót, a gazdasági növekedés elérje az 1,5 százalékot, hogy innen elrugaszkodva a magyar gazdaság újra dinamikusan, 4 százalék felett növekedjen 2024-ben. Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője arról beszélt a Világgazdaságnak, hogy az új hitelprogram a többi kedvezményes kölcsönprogrammal együtt – ilyen a Széchenyi Kártya is –

 elősegítheti, hogy a hitelezés a magas kamatkörnyezetben se fagyjon be, 

a vállalkozások forráshoz tudjanak jutni, így pedig a gazdasági teljesítmény is kedvezőbben alakuljon. A vállalkozások forráshoz jutása több szempontból is fontos: egyrészt a vállalatok ennek köszönhetően képesek beruházásokat végrehajtani,

másrészt kevesebb vállalkozás szűnik meg vállalható költségű finanszírozás hiányában.

Azt is kiemelte, hogy lehetséges, hogy az új program feltételei lazábbak lesznek, mint a Széchenyi Kártya Programé, azaz könnyebb lesz hozzájutni és kevesebb lesz az elutasított hitelkérelem.

Duplájára nő a keret, már ma elstartol a Széchenyi Kártya Program Max+

Erről adott ki közleményt Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter (karácsony előtt).

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.