BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összegyűjtötték, hol lehetnek Magyarországon földrengések

Több szeizmikus törésvonal is húzódik Magyarország alatt. Hazánk földrengés-aktivitása közepesnek számít.

Magyarország földrengés-veszélyeztetettség szempontjából legérzékenyebb területeit gyűjtötte össze a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet a Geomega Kft.-vel közösen. Az általuk készített térképet nagy mennyiségű geofizikai mérési adat, valamint műholdas földmegfigyelések felhasználásával hozták létre.

A,Record,Of,Seismic,Waves,Caused,By,Earthquakes.,3d,Rendering.
földrengés
Elkészült Magyarország földrengés-veszélyeztetettségi térképe.
Fotó: Shutterstock

A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet tájékoztatása szerint négy évig tartó munka eredményeként készült el az a szeizmotektonikai térkép, amely országos skálán mutatja Magyarországon a fiatal és aktív törésvonalakat, a földrengések eloszlását és fészekmechanizmusát, a földrengés-veszélyeztetettség szempontjából legérzékenyebb területeket. A földrengéstérkép alapjául szolgáló modellt a földkéreg szerkezete, a korábbi földrengések által létrehozott törésvonalak és kéregmozgások alapján készítették el a szakemberek.

A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 206 millió forintos támogatásával valósult meg.

A közleményből az is kiderül, hogy Magyarország földrengés-aktivitása közepes, ám ez nem jelenti azt, hogy minden földrengés mérsékelt erősségű, mindössze azt, hogy a nagy erejű rengések ritkák. A múltban több súlyos pusztítást okozó földrengés sújtotta az országot.

A statisztikai adatok szerint 5-ösnél nagyobb magnitúdójú földrengés Magyarországon átlagosan 40-50 évente fordul elő.

Egy-egy nagyobb földrengés beláthatatlan következményekkel járhat a kritikus infrastruktúrák sérülékenysége miatt. Ezért nélkülözhetetlen, hogy a kutatók tisztán lássák a nagyobb rengések okait, kialakulását, a tektonikai mozgások folyamatát és várható következményeit.

Bár hazánkban nem gyakoriak a földrengések, a szomszédos országokban – például Horvátországban – bekövetkező rengéseket sokszor nálunk is érezni lehet, az erősebbek akár okozhatnak is kisebb károkat. A földrengések elleni védekezés leghatékonyabb módja a földrengésbiztos építkezés. Ehhez nyújt majd segítséget a térkép, amely mind a helyi szeizmikuskockázat-elemzések, mind pedig az országos léptékű infrastrukturális stratégiai tervezések alapjául szolgálhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.