BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Telt házzal mentek a kitartó éttermek

Visszaesett a kereslet, több vendéglátóhely bezárt ősszel, és továbbiak is erre kényszerülhetnek a csökkenő kereslet és az átháríthatatlan mértékben növekvő költségek miatt. Mindenesetre a nyitva tartó egységek a tapasztalatok szerint telt házzal, és az októberi visszaesés után novemberben forgalomnövekedéssel zártak. A jelentős áremelések nyomán az árbevétel 33,5 százalékkal nőtt .

Jó néhány vendéglátó jelentette be az elmúlt hónapokban a tevékenység szüneteltetését, a reáljövedelmek csökkenése a kereslet visszaesését okozta, de novemberben 2,8 százalékkal nőtt a vendéglátás forgalmának volumene az októberi 2,1 százalékos visszaesés után. A jelentős áremelések következtében 33,5 százalékkal emelkedett a szektor árbevétele – összegezte a KSH adatait Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője. 

Őszre sokan bezártak, és további helyek készülnek kényszerpihenőre az átháríthatatlanul nagyra nőtt költségek miatt. 
Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

A novemberi vendéglátóhelyi adatokra épülő idegenforgalmi elemzés szerint a kedvezőtlen folyamatokat ellensúlyozhatta, hogy folytatódott a turizmus helyreállása, a nyitva tartó vendáglátóhelyek pedig a tapasztalatok alapján telt házzal üzemeltek, így nem volt visszaesés a vendéglátás területén. 

Az idegenforgalom javulása a szolgáltatásegyenleget, ezen keresztül pedig a folyó fizetési mérleg javulását is támogatja

 – hangsúlyozta a szakértő. 

A járvány elleni korlátozásokat szinte teljesen feloldották, ami határozottan élénkítette az európai turizmust, de a háború miatti óvatosabb magatartás rontja a kilátásokat. Az energia- és élelmiszerárak drasztikus emelkedése pedig érdemben csökkenti a vásárlóerőt. Az Európán kívüli vendégforgalom jóval lassabban állhat helyre, miközben a szigorú kínai járványellenes korlátozások feloldása új lendületet adhat a nemzetközi turizmus visszaépüléséhez. 

A vendéglátás több nehézséggel szembesült az elmúlt időszakban, amikor a fokozott munkaerőhiány miatt jelentősen emelni kellett a béreket, míg az elszálló energia- és élelmiszerárak miatt elkerülhetetlen volt a két számjegyű, közel 30 százalékos áremelkedés.

A vendéglátás mutatói
 

Jelentős mértékben rontják a kilátásokat az emelkedő energiaárak. Egyfelől csökken a háztartások elkölthető jövedelme, ami csökkenő kereslethez vezethet, másfelől ennél lényegesen nagyobb kockázatot jelentenek a sokszorosára ugró energiaköltségek, ami az árak többszöröződését indokolná. 

Miután ilyen mértékű áremelést már nem lehet áthárítani a vendégekre, egyre több vendéglátóhely kényszerülhet átmeneti, vagy tartós bezárásra

 – szögezte le Suppan Gergely.

Érdemi fordulat következhet be a munkaerőpiacon, a Manpower ősz eleji felmérése szerint a horeca- (hotel, vendéglátás, rendezvényszervezés) szektorban, a szállodák és éttermek 39 százaléka tervezett elbocsátást a megugró energiaköltségek miatt. Ez 12 százalékponttal haladja meg a munkaerő-felvételben gondolkodó cégekét, megszüntetve a munkaerőhiányos helyzetet is. 

A kilátásokat érdemben javítja az európai földgáz- és áramárak közelmúltbeli zuhanása, azonban az energiaárak alakulásának előrejelzése továbbra is nehézségekbe ütközik – jegyezte meg az elemző.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.