A várakozásoknak megfelelően nem nyúlt sem az alapkamathoz, sem az irányadó rátához a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa mai kamatdöntő ülésén, az előbbit változatlanul 13 százalékon, míg az utóbbit 18 százalékon hagyta. A Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők előzetesen ezzel a forgatókönyvvel számoltak, miután szerintük továbbra is túl sok a bizonytalanság, és túl nagy kockázatot vállalna a jegybank a kamatok csökkentésével.
A monetáris tanács legutóbbi, januári ülésén Virág Barnabás MNB-alelnök is arról beszélt, hogy már láthatók a fordulat jelei, azonban nem elég egy-két hónap pozitív elmozdulása, tartós, trendszerű javulásra van szükség. Hiába erősödött október óta már mintegy 13 százalékot a forint, és javult a külkereskedelmi mérleg decemberben, az infláció tetőzését még nem láttuk, a legkorábban a március 8-án megjelenő februári adatokban mutatkozhat meg az áremelkedések ütemének lassulása. Emiatt vélik úgy az elemzők, hogy kockázatos lenne, ha most kezdene kamatcsökkentési ciklusba az MNB, azzal ugyanis nagyon gyorsan elronthatná a piaci stabilitást.
Biztosan nőni fog a nyomás a jegybankon a következő hónapokban, a kamatcsökkentési ciklus megkezdése érdekében.
Ennek első jele lehet, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a mai Indexen megjelent interjújában is odaszúrt egyet az MNB-nek, többek között felróva: szerinte azzal, hogy tavaly szeptemberben, amikor minden előzetes jelzés nélkül leállt a kamatemeléssel, vagy most január végén, amikor a piac már kamatcsökkentést várt, és fenntartotta a 18 százalékos irányadó kamatot, a jegybank negatív meglepetést okozott a piacnak. Hozzátette, hogy a várakozások menedzselését is elmulasztotta. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az MNB mihamarabb elkezdi a kamatcsökkentést, és végül nem a túlzott óvatosság győz.
Egyelőre ennek vajmi kevés esélye mutatkozik, az MNB által kommunikált „tartós, trendszerű javulás” alapján, a fentebb említett okok miatt április előtt szinte kizárható a monetáris lazítás elindítása, sőt, elemzők inkább a májusi időpontot tartják reálisnak. Ezzel a két kamatszint jó eséllyel augsztus végén, szeptember elején zárhat össze, és csak ezt követően kezdhet bele a jegybank a 13 százalékos alapkamat faragásába.
Az MNB legutóbb szeptember 27-én emelt alapkamatot, akkor 125 bázispontos szigorítást hajtott végre az augusztusi 100 bázispontos emelés után. Októberben pedig a pénzpiaci turbulenciák miatt megemelte a rendszeresen megtartott egynapos jegybanki tenderek kamatát, 18 százalékra; a heti helyett azóta naponta szervezett betéti tenderek kamatát a piac irányadónak tekinti.
A mai döntés hátteréről 15 órátol tart háttérbeszélgetést Virág Barnabás, az MNB alelnöke, az eseményt élőben közvetítjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.