Sajnos beigazolódtak azok a félelmek, amelyek szerint decemberben még nem jelent meg teljes egészében a benzinársapka kivezetésének hatása az inflációban. A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli adatai szerint januárban az előző év azonos időszakához képest 25,7 százalék volt a fogyasztói árak emelkedése Magyarországon, havi alapon pedig 1,9 százalékos a drágulás. Utoljára 1996 márciusában volt ekkora az éves alapú infláció hazánkban.
A VG elemzői konszenzusa tavaly januárhoz képest 25 százalékos, míg decemberhez viszonyítva 1,9 százalékos drágulást jelzett, tehát egyértelműen negatív meglepetés a mai adat. A lapunknak nyilatkozó elemzők közül Virovácz Péter, az ING Bank elemzője volt legközelebb a mai adathoz, a szakember azt mondta, hogy számára ez a decemberi adat nem volt eléggé meggyőző, sőt, szerinte januárban – köszönhetően az év eleji átárazásoknak – ismételten ugorhat egyet az inflációs ütem.
Rámutatott: egyrészt az üzemanyagár-sapka elengedésének inflációs hatását még nem teljes egészében tartalmazta a decemberi adat, másrészről az ágazati hírek alapján úgy tűnik, hogy a kereskedők egy utolsó nagyobb áremelést hajtottak végre, leginkább az élelmiszerek körében.
A mostani adatokból viszont úgy tűnik, hogy az élelmiszerek körében megfordult a trend, és végre – nagyon enyhén – mérséklődött az áremelkedés, a decemberi 44,8 százalék után ezúttal 44 százalék volt a drágulás mértéke.
Az élelmiszereken belül a kenyér (80,6 százalék), a tojás (79,4 százalék), a vaj és a vajkrém (76,6 százalék), a sajt (76,1 százalék), a tejtermékek (75,8 százalék), az édesipari lisztesáru (73,8 százalék), a száraztészta (66,4 százalék), a margarin (57,9 százalék), a péksütemények (56,3 százalék), a baromfihús (48,3 százalék) és a tej (48,2 százalék) drágult.
A termékcsoporton belül az étolaj ára 6,4, a liszt ára 0,9 százalékkal csökkent.
A háztartási energia 52,4 százalékkal drágult. Ezen belül a vezetékes gáz ára 88,6, a tűzifáé 58,6, a palackos gázé 50,6, az elektromos energiáé 27,7 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért 13,5, ezen belül az új személygépkocsikért 24,2, a konyha- és egyéb bútorokért, valamint a fűtő- és főzőberendezésekért egyaránt 20,6, a szobabútorokért 19,9 százalékkal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 15,5, ezen belül a szeszes italok 25,2 százalékkal drágultak. Az állateledelek ára 49,0, a mosó- és tisztítószereké 33,9, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 29,7, a testápolási cikkeké 29,0 százalékkal lett magasabb. A járműüzemanyagok 35,9 százalékkal drágultak. A szolgáltatások díja 11,3 százalékkal emelkedett, ezen belül a taxi 32,6, az autópályadíj, gépkocsikölcsönzés, parkolás 27,1, a sport- és múzeumi belépők 25,2, a járműjavítás és -karbantartás 24,2, a lakásjavítás és -karbantartás 23,1, a belföldi üdülés 22,0 százalékkal került többe.
A fogyasztói árak átlagosan 2,3 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek 2,4 százalékkal drágultak, ezen belül a tojást (mínusz 0,4 százalék) kivéve minden termékkör ára emelkedett. Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs) 5,6, a csokoládé, kakaó 4,7, a kávé 4,3, a margarin 3,7, a párizsi, kolbász 3,5, a péksütemények 2,9, a baromfihús 2,8, a kenyér 2,7 százalékkal került többe.
A háztartási energia ára 2,0 százalékkal mérséklődött, ezen belül a vezetékes gázért 4,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A járműüzemanyagok 8,2 százalékkal drágultak. Az edény, konyhafelszerelés 3,6, az állateledel 2,8, a sportszer és játék 2,4 százalékkal került többe.
A szolgáltatások ára átlagosan 2,4 százalékkal nőtt, ezen belül az autópályadíj, gépkocsikölcsönzés, parkolás – az autópályadíjak emelésének hatására – 17,3, a tévé-előfizetés 10,0, a postai szolgáltatások 4,9, az egészségügyi szolgáltatás 3,9, a járműjavítás és -karbantartás 3,7, a telefon, internet 3,0 százalékkal drágult.
Az Aldi az első fecske, tetőzhetett Magyarországon az inflációPénteken teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal a januári inflációs adatokat, nagy kérdés, hogy december után látunk-e újabb meglepetést. Bárhogy is lesz, szinte biztos, hogy tetőzött Magyarországon az infláció, februártól, ha lassan is, de mérséklődhet a gazdaságban az árnyomás. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.