Megérkeztek a Volánbusz gázüzemű autóbuszai a budapesti agglomerációba is – közölte az állami buszos cég. A flotta 164 új, sűrített földgázzal (CNG) üzemelőbusszal bővült, ebből 75 Budapest vonzáskörzetében korszerűsíti a járműállományt. Kruchina Vince, a cég elnök-vezérigazgatója az eseményen elmondta, hogy az emelkedő energia- és üzemanyagárak, illetve a tiszta és energiahatékony járműbeszerzések ösztönzésére vonatkozó európai uniós elvárás arra készteti társaságot, hogy minél több alternatív, elsősorban elektromos és CNG-meghajtású járművet állítson forgalomba.
A térség járműállományának fejlesztésében a 2021-ben érkezett 40 Mercedes-Benz eCitaro típusú elektromos autóbusz után újabb mérföldkövet jelent a 75 gázüzemű, MAN Lion’s City 12 típusú busz forgalomba állítása.
Hat autóbusz már mostantól szállítja az utasokat Solymár és Nagykovácsi térségében.
A többi jármű az utastájékoztatási eszközök beszerelése és a töltő-infrastruktúra teljes kiépülése után, fokozatosan kapcsolódik be a budai agglomerációs Volánbusz-vonalak közlekedésbe, Budakeszi, Budaörs, Törökbálint és Diósd térségében.
Ami ennél is fontosabb, hogy az új buszokkal a 171 darabos állomány 44 százaléka megújul, az átlagéletkora 5,98 évről 2,2 évre csökken. A 115 darabos szólókivitelű flotta teljes egészében alternatív meghajtású lesz, mindössze 0,7 éves átlagéletkorral. Az 56 darabos csuklós állomány több mint fele pedig 2 éves Mercedes-Benz 628 G Conecto típusú, korszerű dízelüzemű járművekből áll.
Az agglomerációban forgalomba álló 75 gázüzemű jármű nettó beszerzési értéke mintegy 7 milliárd forint. A Volánbusz még 2021 nyarán írt ki közbeszerzést 164 új, sűrített földgázzal (CNG, Compressed Natural Gas) üzemelő busz beszerzésére. A nyertes ajánlattevő az MAN Kamion és Busz Kereskedelmi Kft. lett. A járművek közül 10 Szeged helyi közlekedésében, 75 a fővárosi agglomerációban, 40 Szolnok környékén, 39 jármű pedig a Zala vármegyei helyközi vonalakon áll forgalomba. Valamennyi új buszt Euro 6-os környezetvédelmi besorolású, CNG-üzemű motor hajtja. A sűrített földgáz a tisztább égés következtében a hagyományos hajtóanyagokhoz képest alacsonyabb koromkibocsátást eredményez. Emellett a CNG-motorok lényegesen csendesebben üzemelnek, mint dízelüzemű társaik, így csökkentik a környezet zajterhelését.
A járművek töltési infrastruktúráját a Volánbusz konzorciumi partnere, a Mobiliti Volánbusz Kft. a Budafoki úton építi ki, elkészültéig a töltés a Bécsi úti közforgalmú CNG-kúton történik.
A közlekedési vállalat 450 autóbusz-vezetővel, 61 vonalon biztosítja a fővárosi agglomerációban az autóbusz-közlekedési szolgáltatást, évente 868 ezer járaton mintegy 13,8 millió utast szállítva. A cég 2014 óta kezdetben a Budapesti Közlekedési Központ alvállalkozójaként, majd 2016 novemberétől a közlekedésért felelős minisztérium megrendelése alapján végzi az agglomerációban közlekedő járatok üzemeltetését a BKK forgalomirányításával Pécel, Gyál, Szigetszentmiklós, Diósd, Budaörs, Törökbálint, Budakeszi, Solymár és Nagykovácsi térségében, valamint a nappal HÉV-járatok által kiszolgált Szentendre és Gödöllő éjszakai ellátásában.
A Volánbusz 2022-ben csaknem 540 millió utas szállításáról gondoskodott országszerte. Ma már nincs olyan járása az országnak, ahol ne tűnnének fel a társaság új buszai. A közlekedési vállalat 2018-ban indult jármű-fiatalítási programjában – az eddig lezárt beszerzéseknek köszönhetően – 2115 új és újszerű autóbusz érkezett a Volánbuszhoz, és a társaságnak további 185 járműre van aláírt beszerzési megállapodása. Hamarosan 48 elektromos autóbusz érkezik öt nagyvárosba a Zöld Busz Program támogatásával, így az 5900 darabos járműállomány 5,3 százalékát különösen környezetkímélő, alternatív hajtású busz alkotja majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.