Két kiemelt változás is életbe lép júliustól a hazai hulladékgazdálkodás területén – mutat rá közleményében a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. A társaság ekkortól gyűjt be és kezel évente mintegy 5 millió tonna települési (lakosságtól és intézményektől, gazdálkodó szervezetektől származó háztartási és háztartásihoz hasonló) hulladékot, és elindítja a hazai kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert (EPR). Ezzel megszervezi az e rendszer hatálya alá tartozó termékkörökből származó hulladékok hulladékgazdálkodási feladatait is. Az érintett gyártóknak és hulladéktermelő szervezeteknek, a jogszabályi előírásoknak megfelelően regisztrálniuk kell a Mohu vállalati Partner Portálján.
Ahhoz, hogy a hulladékgyűjtés 2023. július 1-jén elindulhasson a koncessziós keretek között, a hulladékról szóló törvény alapján a hulladéktermelő gazdálkodó szervezeteknek és intézményeknek április 30-ig el kell végezniük a szükséges adatszolgáltatást. A szolgáltatás igénybevétele kötelező. Az intézmények – többek között iskolák, óvodák, idősek otthona, szociális intézmények – és gazdálkodó szervezetek, koncesszió alá tartozó, elkülönítetten gyűjtött hulladékának
begyűjtését kizárólag a Mohu és annak szerződött intézményi szolgáltatója végezheti 2023. július 1-jétől.
A regisztráció a hulladéktermelők és a hulladékbegyűjtő szolgáltatók összekapcsolását támogatja, valamint egy közvetlen felületet biztosít a koncessziós társasággal szemben fennálló kötelezettségek, egyenlegek és egyéb folyamatban lévő ügyek követésére.
Ezzel egyidejűleg, 2023. július 1-jétől a Mohu a koncessziós kiírásnak és a jogszabályoknak megfelelően – és az uniós irányelvek szerint– elindítja Magyarországon a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert (EPR). Ennek célja, hogy a termékek gyártói, illetve első belföldi forgalomba hozói viseljék a pénzügyi felelősséget a hulladékkezelésért a termék teljes életciklusa során. Az új rendszerben a Mohu gondoskodik a körforgásos termékből képződő hulladék átvételéről, gyűjtéséről, elszállításáról, előkezeléséről, kereskedelméről és kezelésre történő átadásáról, továbbá az érintett hulladékgazdálkodási létesítmények hatékony igénybevételéről és üzemeltetéséről. Mindez érinti többek között a csomagolások, egyes egyszer használatos műanyag termékek, az elektromos és elektronikus berendezések, az elemek és akkumulátorok, a gépjárművek és alkatrészeik, a gumiabroncsok, a reklámhordozó és irodai papírok, a sütőolajok és -zsírok, a textiltermékek, illetve a fából készült bútorok gyártóit, első belföldi forgalomba hozóit. Az EPR kötelezett gyártók és forgalmazók április 1-je óta regisztrálhatnak a Mohu elektronikus ügyintézési felületén, egyéni teljesítésben érintett termékáramok esetén itt tudják kezdeményezni az erre vonatkozó szerződés megkötését.
„Jelenleg is folyamatosan zajlik a hulladék termelő gazdálkodó szervezetek, intézmények és az EPR kötelezett gyártók regisztrációja. Fontos azonban kiemelni, hogy a hatékony, körforgásos rendszer kialakításhoz, valamint az EPR-rendszer teljes körű működtetéséhez szükséges a további érintett partnerek regisztrációja is” – idézi a közlemény Pethő Zsoltot, a Mohu vezérigazgatóját.
A Mohu mint koncessziós társaság 2023. július 1-jét követően irányítja a magyarországi települési hulladék begyűjtését és kezelését, valamint működteti a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert. A vállalat célja, hogy 2040-re elérhető legyen az Európai Unió által előirányozott, a települési hulladék újrahasznosítására vonatkozó minimum 65, míg a hulladéklerakóba kerülő hulladék esetében a maximum 10 százalékos arány elérése. A vállalat már korábban kiválasztotta azt a hat regionális partnercéget, amelyek 2023. július 1-jétől koordinálják a lakossági és az intézményi kommunális hulladék begyűjtését, továbbá együttműködnek az érintett alvállalkozókkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.