Habár továbbra is rendkívül bizonytalan a kormány és a bizottság közötti vita kimenetele, és nem tudni, mikor érkeznek az első eurócentek, több mint 1500 milliárd forintot már kifizetett az állam a nyertes pályázatokra, aminek leginkább a hazai települések örülhetnek – derül ki a Széchenyi-terv Plusz információs portál adataiból.
Mint korábban írtunk róla, tavaly december óta lényegében leállt a fejlesztési intézményrendszer, vélhetően a uniós források körüli bizonytalanság miatt nem jelentek meg a korábban február–március időpontra várt Ginop Plusz felhívások. Ugyanakkor úgy tűnik, abban nincs változás, hogy a már megítélt támogatásokat a költségvetés továbbra is előfinanszírozza:
a május 22-i állapot szerint a települések fejlesztéseit előmozdító TOP Pluszban megítélt 777 milliárd forintból eddig 681 milliárd forintot fizettek ki a kedvezményezetteknek, ami a 2027-ig rendelkezésre álló teljes keret bő harmada.
Ezenkívül a Ginop Pluszban 344 milliárd forintot, míg a Helyreállítási és Ellenállóképességi Alapból (RRF-ből) is 564 milliárd forintot már átutaltak a nyerteseknek.
Az már persze más kérdés, hogy ha a számlákat kiküldené Brüsszelbe a kormány, érkezne-e utalás. Essősy Zsombor, a Magyarok a Piacon Klub elnöke a Világgazdaságnak korábban azt mondta, amíg minden vitás kérdés nem zárul le, szerinte erre aligha lehet számítani. Jó eséllyel tehát az eddig kifizetett 1500 milliárd forint a magyar költségvetést terheli, talán ez is magyarázza, hogy tavaly év vége óta miért jellemzi kivárás az intézményrendszert.
Pedig tavaly decemberben még szabályos pályázati dömping zajlott, volt olyan hét, amikor több mint 400 győztest hirdettek ki. A nyertes pályázatokból a települések többek között belterületi útfelújításokat, energetikai korszerűsítéseket és helyi gazdaságfejlesztési programokat valósíthattak meg. Összegszerűen pedig a legtöbbet a megyei foglalkoztatási paktumokra, az útfelújításokra, valamint az Élhető települések programra osztották ki.
Az új programozási ciklus 13 TOP Plusz programjában a hazai társfinanszírozással együtt 1837 milliárd forint jut a települések fejlesztési elképzeléseinek megvalósítására.
Az első felhívások 2021 őszén jelentek meg, a programok közül kiemelkedik az úgynevezett élhető települések (TOP Plusz-1.2.1) felhívás, amelyben az összes elszámolható költség 250 milliárd forint, illetve a 4 és 5 számjegyű utak fejlesztése című felhívás, melynek keretösszege 145 milliárd forint. De további 91 milliárd forint jut önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére (TOP Plusz-2.1.1), 88 milliárd megyei foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködésekre (TOP Plusz-3.1.1), 93 milliárd helyi és térségi turizmusfejlesztésre (TOP Plusz-1.1.3), 74 milliárd belterületi utak fejlesztésére (TOP Plusz-1.2.3), illetve 73 milliárd helyi gazdaságfejlesztésre (TOP Plusz-1.1.1).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.