BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Czomba Sándor: 2030-ra el akarjuk érni a 85 százalékos foglalkoztatási rátát

Magyarországon most az egyik legnagyobb kihívás a munkaerőhiány.

Az elmúlt évtizedben folyamatosan emelkedett a foglalkoztatás Magyarországon, a foglalkoztatási ráta 80,2 százalékos hazánkban. A cél az, hogy 2030-ra a foglalkoztatási ráta 85 százalékra emelkedjék, miközben az uniós átlag 74,5 százalék – mondta Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a Magyar Államkincstár egy keddi, szakmai rendezvényén.

CZOMBA Sándor
Fotó: Krizsán Csaba

Az államtitkár ismertette, hogy Magyarországon mintegy 4,7 millióan dolgoznak, felhívta a figyelmet arra, hogy a folyamatban lévő beruházások megvalósulásával 500 ezer új munkaerőre lesz szükség a jövőben.

Jelezte: Magyarországon most az egyik legnagyobb kihívást a munkaerőhiány okozza , egyes területeken egyre jobban jelentkeznek a munkaerőpiaci feszültségek. Növeli ezt, hogy bizonyos munkakörökben követni kell a technológiai fejlődést, a digitalizáció legújabb eredményeit, hogy a munkavállalók be tudják tölteni az állást. Utalt arra, hogy hazánkban már alig van tartaléka a munkaerőpiacnak, a 25–65 közötti korosztályban már alig van mozgósítható munkavállaló, álláskereső, ám a 25 év alattiak és a 65 felettiek között is lehet még találni tapasztalt szakembereket, akik még hajlandók munkába állni. A munkaerőpiac helyzetén a hatékonyság folyamatos növelésével lehet javítani.

Bugár Csaba, a Magyar Államkincstár elnöke ismertette, hogy a napokban zárultak a vállalkozóvá válást támogató projektjeik.

A két projektre együttesen mintegy 37 milliárd forintot fizetett ki a kincstár. Ebből az álláskeresők vállalkozóvá válásának támogatására 12,5 milliárd forintot juttatott a kincstár, míg a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatására 24,6 milliárd forintot fizettek ki.

Lassan összejön az egész évre tervezett hiány a költségvetésben

Az egész évre tervezett hiány 79 százaléka teljesült áprilisig.

A kifizetések nagyon jelentős hányadot képviselnek, mert az álláskeresők vállalkozóvá válásának projektje 13,29 milliárd forint keretösszegű volt, a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatására pedig az eredeti projekt keretösszege 25,89 milliárd forintra rúgott. A Magyar Államkincstár összegzése szerint 425 különböző tevékenységet támogattak, ebből a legnépszerűbb foglalkozások a fodrászat és a szépségápolás, a csomagküldő és internetes kiskereskedelem, valamint az üzletviteli és egyéb vezetési tanácsadás volt, a negyedik helyen állt a éttermi és mozgó vendéglátás.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.