BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GFM: elviselhetetlen terhet jelentene a kamatstop kivezetése

A családok esetében például a kamatstop kivezetésével az éven belül átárazódó hitelek esetén átlagosan hatvan százalékkal, a kiterjesztett, legfeljebb ötéves kamatperiódusban fixált jelzáloghiteleknél pedig mintegy negyedével (24 százalék) emelkedne átlagosan a törlesztőrészlet.

A kormány a legutóbbi ülésén megállapította, hogy a rendkívül magas piaci kamatszint jelenleg nem teszi lehetővé a kamatstopok kivezetését. Ez ugyanis olyan mértékű azonnali törlesztőteher-növekedést eredményezne, amely elviselhetetlen lenne az érintett családok, illetve kis- és közepes vállalkozások számára – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM), miután Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón bejelentette, hogy a kormány év végéig meghosszabbította a kamatstopot, amelyet eredetileg június 30-ig kivezettek volna. 

kamatemelkedés
Fotó: Shutterstock

A GFM közlése szerint a lakossági kamatstop eddig már mintegy 350 ezer családot védett meg a magas kamatokkal szemben, az ügyfelek (mintegy 300 ezer család) kamatstoppal védett hitelállománya meghaladja az 1360 milliárd forintot. A kamatstop 2022-ben 80 milliárd forinttal, 2023 első felében pedig további 60 milliárd forinttal segíti a családokat, azaz összesen 140 milliárd forintnyi kamatfelárat vesz le a háztartások válláról.

A családok esetében a kamatstop kivezetésével az éven belül átárazódó hitelek esetén átlagosan 60 százalékkal, a kiterjesztett, legfeljebb ötéves kamatperiódusban fixált jelzáloghiteleknél pedig mintegy negyedével (24 százalék) emelkedne átlagosan a törlesztőrészlet.

Ami a vállalkozásokat illeti, a kkv-kra kiterjesztett kamatstop intézménye a bevezetéskor 60 ezer kkv-t érintett, jelenleg pedig 28,5 ezer vállalkozás közel 1000 milliárd forintnyi hitelállománya esik az intézkedés hatálya alá. A cégek 2022 novemberétől kezdődően 2023. június végéig mintegy 80-85 milliárd forintot takaríthatnak meg. 

Mivel a jegybanki irányadó kamat alakulásával együtt mozognak a referenciakamatok, a kormány a jövőre tekintettel azt az elvi döntést hozta, hogy

a kamatstopok kivezetésére csak akkor adódik lehetőség, ha a jegybanki irányadó kamat egy számjegyű lesz. A jegybanki irányadó kamat egy számjegyűvé válását megelőzi az infláció egy számjegyűvé csökkentése.

A minisztérium szerint a kamatstop meghosszabbítása 2023 második fél évében a családok esetében további 60 milliárd forintnyi, a vállalkozások számára 40-45 milliárd forintnyi további megtakarítást eredményezhet, ennyivel kell ugyanis kevesebb törlesztési terhet fizetniük az intézkedésnek köszönhetően. Így összességében már a kormány közel 330 milliárd forinttal támogatja a családokat és a hazai kkv-kat – olvasható a tárca közleményében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.