„Nálunk nem jártak, nem is kerestek minket” – válaszolta Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke a parlament gazdasági bizottsága előtt, ahol ellenzéki képviselők az uniós vizsgálóbizottság magyarországi látogatása kapcsán érdeklődtek, hogy a szervezet képviselői találkoztak-e az Európai Parlament delegációjával.
Az EP Költségvetési Ellenőrzési Bizottságának ellenőrei május közepén jártak hazánkban. Miután találkoztak a kormány, az ellenzéki önkormányzatok és a civil szféra képviselőivel, arról számoltak be, hogy számos problémát látnak, szerintük a jogállamisági eljárás ellenére sem rendezett minden vitás kérdést a magyar kormány.
A delegáció megállapításának szakszerűségét árnyalja, hogy nemcsak Közbeszerzési Hatóságot, de a Gazdasági Versenyhivatalt sem keresték fel.
Kovács László jelezte, rendre fordulnak valamilyen probléma esetén kérdésekkel az Európai Bizottsághoz, ám választ általában nem kapnak. A hatóság elnöke a közbeszerzések átláthatóságával kapcsolatban azt mondta, rengeteg a valótlan állítás,
az uniós statisztikák szerint a magyarországi közbeszerzési eljárások teljes mértékben átláthatók.
A bizottság meghallgatta a hatóság tavalyi éves beszámolóját, eszerint 2022-ben összesen 7894 eredményes közbeszerzési eljárás zajlott le, az eljárások összértéke 4590 milliárd forint volt, ami a GDP arányában 6,9 százalékos rész, ez megegyezik az elmúlt évek átlagával.
Ez egy nagyon jó eredmény, de van hova fejlődni, az európai uniós átlag 15 százalék körül van
– jegyezte meg. Jelentősen, a 2021-es 41,2 százalékról 30,6 százalékra csökkent az uniós eljárásrendben az egyajánlatos közbeszerzések aránya, miközben felhívás nélküli közbeszerzés összesen 208 db volt, ami szerinte egy kiemelkedően jó eredmény, „erre méltán lehet büszke Magyarország” – fogalmazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.