Az emberek nem mindent egy helyen vásárolnak meg, így a kötelező akciózás segíteni fogja az élelmiszer-infláció csökkentését – ezzel indokolta az Index tudósítása szerint Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter mai parlamenti meghallgatásán, hogy miért döntött úgy a kormány, hogy heti akciókra kötelezi a nagy élelmiszerláncokat.
A tárcavezető az infláció kapcsán úgy fogalmazott, hogy jelenleg 22 százalékon áll, és
jó lenne ha gyorsabban csökkenne.
Az élelmiszer-infláció szerinte ragadós, monetáris politikai eszközökkel nem csökkenthető, ezért a kormánynak be kellett avatkoznia. A miniszter hangsúlyozta, a legfontosabb feladat rövid távon a recesszió elkerülése és az infláció letörése, „az év végére 10 százalék alatt kell lennie a drágulásnak”. Azt megjegyezte, hogy az idei év első negyedévében ismét negatív lehet a GDP-adat, ám az előrejelzése szerint ez majd fokozatosan visszaáll, konszolidálódik.
Nagy Márton jelezte, hogy a következő hetekben dönt a kormány a kamatstop meghosszabbításáról.
Kiemelte azt is, hogy a kormány gyorsan cselekedett, amikor és a Széchenyi-kártya program mellett elindította a Baross Gábor hitelprogramot is. A tárcavezető szerint ez utóbbi és a kamatstopok hiányában Magyarország már recesszióközeli állapotban lenne. „Ez a két intézkedés 1,5-2 százalékos növekedést eredményezett” – húzta alá.
Nagy Márton már az ATV-nek beszélt arról, hogy a 2024-es költségvetés számait „a kormány a következő napokban, hetekben véglegesíti”. A csatorna munkatársának kérdésére, hogy indokolt-e, hogy a parlament tavaszi ülésszakán nyújtsa be a kormány a jövő évi büdzsét, azt mondta „a kormánynak szándéka, hogy most is benyújtja a 24-es költségvetést”, de jelezte, hogy erről Varga Mihály pénzügyminiszter fog bővebb tájékoztatást adni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.