BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarország Európa éllovasa a hitelgarancia területén

Az elmúlt évben fajlagosan Magyarországon támogatták a legtöbb intézményi kezességvállalással a kis- és középvállalkozói (kkv) szektort – derül ki a Garanciaszervezetek Európai Szövetsége (AECM) legfrissebb elemzéséből.

Magyarország Franciaországot és Portugáliát megelőzve a dobogó tetején végzett a garanciaállomány GDP-hez viszonyított arányát tekintve. A bruttó hazai termékhez képest a hazai 4,4 százalékos garancia-penetráció az AECM tagországok átlagos 1,4 százalékos értékének több mint háromszorosa. Míg tavaly Európában a garanciaszervezetek szerepvállalása visszaszorult, kezességvállalásuk értéke az uniós GDP 1,8 százalékáról 1,4 százalékra mérséklődött, addig Magyarországon a két működő garanciaszervezet, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) megnövekedett teljesítményének köszönhetően a GDP 4,4 százalékára emelkedett a kezességvállalási állomány. Ez Európában a legmagasabb értéknek számít, 

az elmúlt évben így a magyar kkv-k számíthattak a legnagyobb arányban arra, hogy hitelhez jutásukat a garanciaintézmények kezességvállalása támogatja majd 

– mondta Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója. 

Waitress serving food to a group of customers at a restaurant Happy Latin American waitress serving food to a group of friends having dinner  at a restaurant - food service concepts, vengédlátás, étterem, pincérnő, felszolgálás, gdp, kisvállalkozás, kkv,
Számos kis és közepes vállalkozás a Granciaintézmény segítségével éli túl a  válságot       Fotó: GettyImages

Az állam által nyújtott viszontgarancia is sokat segít

Tavaly a Garantiqa kezességvállalási állománya 28 százalékkal, az AVHGA állománya 6,5 százalékkal nőtt. A garanciaszervezetek hangsúlyosabb szerepvállalását az állam által nyújtott viszontgarancia biztosította. A merészebb garanciavállalás a jelentős inflációval és a magas hitelkamatokkal terhelt időszakban számottevően hozzájárult ahhoz, hogy a hazai vállalkozások hozzáférjenek a működésük fenntartásához elengedhetetlenül szükséges állami kamattámogatás mellett nyújtott hitelekhez, a tavaly júniusban kifutó krízis hitelekhez, majd az ősztől elérhető Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, illetve a megújult Széchenyi Kártya Program hiteltermékeihez. 

Hazánkban összességében minden harmadik kkv hitelfelvételét támogatta állami hátterű hitelgarancia. 

Szabó István Attila kitért arra, hogy a garanciaszervezetek működése jellemzően anticiklikus vonásokat mutat. Ezt támasztja alá az AECM legfrissebb felmérése is, mely szerint – az európai gazdaságot sújtó energiaválság és az orosz-ukrán háború okozta nehézségek miatt – a tagszervezetek közel kétharmada a garanciavállalási portfóliók növekedésével számol az idén. 

A bankok számítanak a garanciákra a biztosabb hitelezés érdekében

A Garantiqa vezérigazgatója szerint a kereskedelmi bankok is számítanak a társaság aktív közreműködésére, ezt bizonyítja, hogy a körükben végzett felmérés szerint tavaly a Garantiqa kezeségvállalásával biztosított hitelállomány a bankok kétharmadánál legalább 40 százalékkal nőtt, a válaszadók 21,4 százalékánál a kezességgel biztosított állomány bővülése meghaladta a 75 százalékot. A bankok 15 százaléka minden általuk bonyolított kkv-hitelügyletben igénybe vette a Garantiqa Krízis Garanciaprogram termékeit, 71 százalékuk pedig a legtöbb kölcsön esetében segítségül hívta a Garantiqát. Ennek köszönhető, hogy tavaly a társaság kezességvállalási állományának bővülése több, mint kétszerese volt a hazai kkv-hitelállomány 12,7 százalékos gyarapodásának.

Tavaly harminc éves történetének legsikeresebb évét zárta a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 

A garanciaintézmény 2022-ben 1388 milliárd forint értékben vállalt új garanciát döntő részben mikro-, kis-, és középvállalati hitelek mögé, így összességében 28 százalékkal 2473 milliárd forintra emelkedett a kezességvállalási portfólió. Ezzel a társaság már 3065 milliárd forint hitel felvételéhez segítette hozzá a hazai kkv szektort. 2022-ben a hazai kereskedelmi bankok vállalati hitelállományának bővülése 13,8 százalékot ért el, amelyen belül a kis- és középvállalati szektornak nyújtott hitelek állománya 12,7 százalékkal emelkedett. Ehhez a bővülési dinamikához képest kétszer gyorsabban nőtt a Garantiqa kezességvállalási portfóliója, ami azt eredményezte, hogy a garanciaintézmény részesedése 41 százalék fölé emelkedett a hazai kkv-finanszírozásban. Így ma már minden harmadik kkv hitelből egy a társaság közreműködésével kerül a vállalkozásokhoz.

A VOSZ Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetség győri irodájában Szabó Zsuzsanna irodavezető fogadja a Széchenyi Kártya igénylőket                              Fotó: Csapó Balázs

Szabó István Attila vezérigazgató az eredmény kapcsán kiemelte: „az elmúlt évben a támogatott hitelprogramok – a tavaly júniusban kifutó krízis hitelek, az ősztől hozzáférhető Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram és az év közben megújuló termékpalettával jelentkező Széchenyi Kártya Program – keretében a vállalkozásokhoz jutó, 3700 milliárd forintnyi támogatott hitel túlnyomó része mögött a társaság garanciavállalása állt, a Garantiqa kockázatcsökkentő szerepvállalásával nyílt lehetőség az olcsó finanszírozási források igénybevételére.”

A hazai cégek a válság előtti években sokat erősödtek

A vezérigazgató hozzátette, hogy „a gazdasági válság ellenére az elmúlt évben a kezességbeváltások volumene mindössze 34 milliárd forintot tett ki, ami az üzleti tervben prognosztizált érték 58 százalékát jelenti.” Mindez a hitelező bankok és a garanciavállalást döntő részben állami viszontgarancia mellett nyújtó Garantiqa felelős üzletpolitikát igazolja, továbbá a magyar gazdaság működőképességének is fontos mutatója. 

A Garantiqánál tapasztalt mérsékelt beváltási ráta azt igazolja, hogy a hazai vállalkozások a válság előtti években sokat erősödtek és az immár 3 éve tartó gazdasági nehézségeken – megfelelő állami segítség mellett – a képesek úrrá lenni.

Az idei év eddig eltelt hónapjainak adatai alapján a társaság továbbra is hangsúlyos szerepet tölthet be vállalkozások finanszírozásában, csakúgy mint az utóbbi években – tette hozzá Szabó István Attila.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.