BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ukrán gabonaimport tilalmának év végéig való fenntartását követelik a bizottságtól

Továbbra is erős a kelet-európai tagországok összetartása az ukrán gabonadömpinggel szemben.

A frontországok agrárminisztereivel közösen kértük Brüsszelben az importtilalom év végéig való meghosszabbítását — közölte Nagy István agrárminiszter a közösségi oldalán. Fontosnak nevezte az úgynevezett szolidaritási folyosók működésének javítását és eredeti céljának helyreállítását, vagyis azt, hogy az ukrán gabonaféleségek valóban a rászoruló országokban kössenek ki, és ne a háborúban lévő állammal szomszédos uniós tagországokban leljenek gazdára.

20230505 BudapestKonzervatív Politikai Akció Konferencia (Conservative Political Action Conference) CPAC Magyarország konferencia
Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

Mint mondta, a probléma továbbra is az, hogy a szárazföldi szállítás költségei nagyon magasak. Erre pedig hatékony megoldás lehet, ha az Európai Unió a szállítási távolságot figyelembe vevő, progresszív pénzügyi támogatást nyújt a szállítási költségekhez. Ezzel elérhető, hogy az ukrán gabonát szárazföldi úton is megérje elszállítani az európai kikötőkbe, és onnan tovább oda, ahol tényleg szükség van rá.

A szakminiszter szerint fontos, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek visszatérjenek a hagyományos exportpiacaikhoz és eljussanak a rászoruló harmadik országokba. Véleménye szerint éppen ezért arról is gondoskodni kell, hogy az európai kikötőkbe eljuttatott ukrán termékek valóban a fejlődő harmadik államokba jussanak el. Ellenkező esetben könnyen olyan helyzet állhat elő, hogy az Ukrajnából exportált árucikkek Európában maradnak, az unióban megtermelt termények eladhatatlanok lesznek, a fejlődő országok pedig Oroszországtól szerzik be a szükségleteiket. 

Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia napokkal ezelőtt közösen fordult az EU-hoz azzal a kéréssel, hogy szeptember 15. után hosszabbítsák meg az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalmat. A múlt héten Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy a határidő lejártával sem nyitja meg a lengyel–ukrán határt a gabonatermékek előtt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezt a megoldást elfogadhatatlannak nevezte. 

A közép-európai országok attól tartanak, hogy a fekete-tengeri gabonaegyezmény felbomlása után tovább fokozódhat az ukrán gabonafélék áramlása hozzájuk. Az elmúlt hetek történései nyomán emelkedni kezdett a búza világpiaci ára. Oroszország nem újította meg a fekete-tengeri ukrán szállításokra vonatkozó egyezményt. A helyzetet tovább élezi, hogy mindkét hadban álló fél katonai célpontként jelölte meg a kikötők felé tartó ukrán, illetve orosz hajókat.

Nagy István: a fekete-tengeri gabonamegállapodás meghosszabbítása egyszerre védené termelőinket és a fejlődő országokat

Diplomáciai nagyhét közepén, a fekete-tengeri gabonamegállapodás meghosszabbítását célzó ankarai és az ukrán gabona okozta helyzet hosszú távú megoldását célzó varsói tárgyalásai között nyilatkozott Nagy István agrárminiszter. A most zajló aratás apropóján elmondta, hogy nagy áremelkedésekre nem lehet számítani, de fontos, hogy a gazdálkodók folyamatosan figyeljék a piaci információkat, és azok ismeretében utasítsák el a rossz ajánlatokat.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.