Az epertermés 2023-ban Németországban várhatóan rosszabb lesz, mint sok éve. Az első becslések szerint a gazdálkodók mintegy 84 700 tonnával várják a szabadban betakarított földiepret, ami 1998 óta a legalacsonyabb, ahogy a Szövetségi Statisztikai Hivatal csütörtökön bejelentette. (Nem mellékesen ugyanezen okok miatt a spárgatermést 105 700 tonnára becsülik, ami 2013 óta a legalacsonyabb mennyiség.)
Az előzetes adatok szerint a szamóca mennyisége 14 százalékkal maradna el az amúgy is relatíve gyenge 2022-es betakarítási évtől, 98 500 tonnával. A szövetségi hivatal adatai szerint 2017 és 2022 között Németországban átlagosan csaknem negyedével több vörös gyümölcsöt szedtek le a szántóföldeken, mint idén – számolt be a Spiegel.
Nem sikerült igazán jól az idei szamócaszezon Spanyolországban sem. A termésmennyiség visszaesését az export drágulása ellensúlyozta ugyan, de a belföldi értékesítés jövedelmezősége erősen romlott. A Freshuelva közlése szerint a 2022–23-as szezonban 243,3 ezer tonna szamócát takarítottak be, 10 százalékos a csökkenés az előző évi volumenhez képest.
A dél-európai állam termőévét mély hullámvölgyek jellemezték, számos időjárási problémával: a kiültetés időszakában uralkodó rekkenő hőség miatt a növények közel 30 százalékát újra kellett ültetni.
Emellett az év eleji extrém hideg is súlyosan befolyásolta a termést, és az áprilisi szokatlanul magas hőmérséklet is negatívan hatott a szamóca minőségére. Mindez a termelés 10 százalékos visszaesését és kismértékű áremelkedést eredményezett, ami a termelők által viselt költségek növekedésével együtt a termés jövedelmezőségének jelentős csökkenéséhez vezetett. A gond elsősorban a belföldi piacon jelentkezett, mivel a betakarított mennyiség visszaesése ellenére az exporttételek áremelkedése miatt a kivitelből származó árbevétel a tavalyihoz képest 0,22 százalékkal emelkedett (571 millió euróra).
A FruitVeB internetes oldalán az olvasható, hogy a Lengyel Gyümölcstermesztők Szövetsége a mezőgazdasági miniszternek írt levelében követelte, hogy állítsák le az Ukrajnából származó nagy mennyiségű, ipari felhasználásra szánt szamóca importját.
A szövetség hangsúlyozza, hogy nem engedheti megismétlődni a gabonapiacon kialakult helyzetet, amikor az ellenőrizetlen import miatt hatalmas áresést okozva összeomlott a belföldi piac. Június elején a szövetség már közölte, hogy az Ukrajnából származó ipari szamóca miatt árnyomás észlelhető a piacon, és hasonló helyzet kialakulásától tart a frisspiaci szamóca esetében is.
„Magyarországon jelenleg egy ötéves ciklusnak vagy a csúcsán, vagy éppen utána vagyunk” – fogalmazott az Agrárszektor kérdésére Kelemen Péter, a FruitVeB ügyvezető igazgatója. A jövőben alapvető hatása lesz a hazai termelés alakulására az egyre növekvő inputanyag-áraknak – műtrágyák, növényvédő szerek, fólia – és a munkaerő drágulásának.
Hazánkban az import kiemelt jelentőségű, és nemcsak a hazai igények kielégítése, hanem az árak alakulása szempontjából is.
Két legfontosabb partnerünk Spanyolország és Görögország. Az ezekből az országokból származó tételek mindig a hazai termésű szamócánál hamarabb jelennek meg a piacokon, és mindig olcsóbbak is, mert ezekben a déli országokban már szabadföldi szamócát szednek akkor, amikor mi még az üvegházi termesztésű gyümölcsöt tudjuk csak betakarítani. A fűtött termesztés egyébként nem túl jelentős, mindössze pár tíz hektár Magyarországon, a teljes termőterület legfeljebb 2 százaléka lehet – fűzte hozzá Kelemen Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.