A júniusi 20,1 százalékról decemberre 7-8 százalékra lassulhat az infláció Magyarországon – mondta a Reutersnek adott interjújában Varga Mihály pénzügyminiszter. A tárcavezető hozzátette, egyelőre nincs szükség további intézkedésekre a költségvetési hiány megfékezésére, de szeptemberben megvizsgálják a költségvetést, és ha kell, a kormány intézkedik. Ezzel együtt teljesíthetőnek tartja az idei 3,9, illetve a jövő évi 2,9 százalékos hiánycélt.
A lap emlékeztet arra, hogy Magyarország az Európai Unió legmagasabb inflációjával küszködik, a megélhetési költségek növekedése erodálta a háztartások vásárlóerejét, és fékezte a fogyasztást. A pénzügyminiszter azonban bizakodó.
Optimista vagyok abban, hogy a régióban van elég potenciál ahhoz, hogy ha le tudja küzdeni az energiahelyzetet és az inflációt, akkor a kelet-közép-európai országok ismét a leggyorsabban növekvő gazdaságok lehetnek az Európai Unióban
– fogalmazott Varga Mihály. A kormány az idén mindössze 1,5 százalékos gazdasági növekedésre számít, ami jövőre 4 százalékra gyorsul, a Reuters viszont hivatkozik elemzőkre, akik kockázatot látnak abban, hogy a visszaeső fogyasztás csökkenti az adóbevételeket, emiatt a hiány a vártnál magasabb lehet, hacsak a kormány nem tesz további intézkedéseket a kiadások visszafogására.
A tárcavezető szerint a stabil forint kulcsfontosságú ahhoz, hogy a gazdasági szereplők előre tervezhessenek, szerinte az az elképzelés, hogy az export fellendítéséhez gyenge valutára van szükség, idejétmúlt.
Beszélt a jegybank veszteségéről is, jelezve, hogy a kormány 2024 januárjától módosítja a jegybanktörvényt, hogy ne kelljen a bank veszteségeit a költségvetésből fedeznie. „A Magyar Nemzeti Bankkal megállapodtunk abban, hogy olyan megoldást javasolunk az EKB-nak, amely lehetővé teszi, hogy az MNB középtávon, azaz körülbelül három-öt évig korrigálja a veszteségeit” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy Magyarország hogyan viselné el, ha az Orbánnal jogállami vitában álló EU idén nem folyósítja a felfüggesztett uniós forrásokat, Varga azt mondta, arra számít, hogy a helyreállítási források és a kohéziós források is beindulnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.