A szolgáltatások euróban számított exportja 6,7 százalékkal, importja 0,8 százalékkal haladta meg a második negyedévben a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett értéket. Ez 2,7 milliárd eurós többlet, ami 451 millió euróval magasabb érték az egy évvel korábbinál – közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Negyedéves alapon a kivitel 8,4, a behozatal 5,2 százalékkal nőtt, míg a többlet 354 millióval emelkedett. A második negyedévben az export értéke 7,8 milliárd euró (2,9 ezermilliárd forint), az importé 5,1 milliárd euró (1,9 ezermilliárd forint) volt. A többletet a szállítási szolgáltatások 918 millió euróval, a turizmus 907 millió euróval növelte.
Legfontosabb kereskedelmi partnerünk a szolgáltatások terén is az Európai Unió volt, a közösséghez köthető a szolgáltatásexport 62 és az import 71 százaléka. A többlet az EU felé 1,3 milliárd euró volt.
Országokra lebontva Németország áll az élen, amellyel a forgalom 20 százalékát bonyolította le hazánk. A második helyen az Amerikai Egyesült Államok, a harmadik helyen Ausztria áll, hozzájuk a szolgáltatáskereskedelem 9,0, illetve 7,5 százaléka kapcsolódik.
A szolgáltatásexport 41 százalékát az üzleti szolgáltatások tették ki, amelyet a szállítási szolgáltatások 28 és a turizmus 21 százalékos aránya követ, míg az import terén szintén az üzleti szolgáltatások állnak az első helyen 54 százalékkal, a szállítási szolgáltatások aránya 25, a turizmusé pedig 15 százalék. Az aktívum növekedéséhez nagyban hozzájárult a turizmus és a bérmunka-szolgáltatási díj egyenlegének 137, illetve 110 millió euró értékű javulása.
A többlet az európai uniós forgalomban 22 százalékkal, 234 millió euróval bővült, ezt azonban szinte teljesen a Németországgal szemben regisztrált többlet 226 millió eurós növekedésére vezethető vissza.
Az unión kívüli szolgáltatáskereskedelem többlete 217 millió euróval nőtt, ami 18 százalékos emelkedésnek felel meg. Számos partnerországgal szemben regisztrált a KSH mérsékelt mérlegjavulást (például Ukrajnával szemben az egyenleg 42, Svájccal 34 millió euróval vált kedvezőbbé). Az első fél év egészét tekintve a kivitel 15,1 milliárd eurót (5,7 ezermilliárd forint), a behozatalé 10 milliárd eurót (3,8 ezermilliárd forint) tett ki. Ez az export esetében 9,4 százalékos, 1,3 milliárd eurós, a behozatalnál pedig 3,2 százalékos, 312 millió eurós növekedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.