Papp Lajos, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnöke a szakmai konferencia nyitóbeszédében kiemelte: 4 millió szerződést és 350 milliárd forint összegű állományt kezelnek a szövetség tagjai, a nem életbiztosítások aránya ezen belül 74 százalék, az életbiztosítások 26 százalékot tesznek ki. Az FBAMSZ-nek 72 tagja van, amelyek mintegy ezer regisztrált alkalmazottal rendelkeznek, és 5500 alvállalkozóként működő regisztrált biztosításközvetítőjük van.
Kovács Zsolt szerint sok területen válságot hozott az elmúlt egy év, de a biztosítási szektorban ezt nem lehetett tapasztalni. Úgy vélte: most jobb állapotban vannak a biztosítók és a biztosításközvetítők, mint egy évvel ezelőtt. A piac egészségesen nő, csak az egyszeri díjas életbiztosítások estek ki. Ha a következő időszak indexálásai követik az infláció alakulását, csökkenését, akkor szépen emelkedhetnek a díjbevételek a biztosítási piacon – tette hozzá.
A biztosítók nyereségessége is jelentősen nőtt: 2022 közepe és 2023 közepe között duplája volt a biztosítók profitja az egy évvel korábbinak, ha az extraprofitadóval korrigáljuk a tényszámokat.
Ha nincsenek az adók, a biztosítók az elmúlt tizenöt év legmagasabb profitját érték volna el, és Kovács Zsolt szerint ez 2023 egészére is igaz lesz.
Jelentősen nőtt az ügyfélmegtartás – jelezte a miniszteri biztos egy újabb pozitívumként. Rámutatott: a piac bővülésében fontosak a személyes kapcsolatok, a lokalitást nem a kicsiség, hanem a jelenlét adja. Az új szerzések darabszámában közeledik a piac a 2019-es csúcshoz.
A független biztosításközvetítői piacon a húsz legnagyobb szereplő bevétele tavaly 14,1 százalékkal nőtt.
Kilenc alkusztársaságnak sikerült 1 milliárd forint feletti bevételt elérnie, emellett 2018 és 2022 között az átlagos bevétel 78 százalékkal, az átlagos eredmény 104 százalékkal bővült, tehát ez egy sikeres szektor, amely jól jött ki az elmúlt időszakból
– tette hozzá Kovács Zsolt.
Ugyanakkor jelentősen csökkent biztosításközvetítők száma: 2022 végén alig 25 ezren voltak, ebből kevesebb mint 8500-an tartoztak az alkuszok közé, a szektorban azonban a kis szereplők lemorzsolódnak.
A biztosítási penetráció (díjbevétel/GDP) szempontjából rosszul áll Magyarország, az Európai Unióban csak Romániát és Szlovákiát előzzük meg a 2,1 százalékos mutatónkkal. Vannak ugyan piaci ötletek néhány piaci szereplőtől, de ezek nem állnak össze egy egésszé, a kormány szektorszintű javaslatokat vár az alkuszoktól. A közvetítői szektor számíthat a szabályozóra, hogy képviselni fogja a piac érdekeit, hogy a biztosítottság és a penetráció növekedjen – mondta Kovács Zsolt miniszteri biztos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.