Összeül szerdán a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma, hogy megkezdje a jövő évi minimálbérről szóló tárgyalásokat. A szakszervezetek, a munkaadók és a kormány részvételével tartandó eseményen a szokásoktól eltérően nemcsak a jövő évi kötelező legkisebb munkabérről egyeztetnek a felek, hanem egy hosszú távú, négyéves bérmegállapodás is terítékre kerül.
Előzetesen a Világgazdaság azt tudta meg, hogy a kormányzat részvétele nélkül megtartott eddigi kétoldalú egyeztetéseken a vállalkozók hajlottak arra, hogy a szakszervezetek több követelését is teljesítsék. Így a vártnál magasabb infláció miatt egyszeri, 100 ezer forintos béren kívüli juttatást biztosítanának a minimálbéreseknek. Ez a munkaadók feltételei szerint adó- és járulékmentesen lenne kifizethető, például a SZÉP-kártyán. Szintén a körvonalazódó megállapodás része, hogy 2027-ig összezáródna a garantált bérminimum és a minimálbér, tehát 2006 után ismét egy minimálbér lenne. Ennek első lépéseként a minimálbér 15, míg a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedne jövőre.
Lapunknak Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára nem kívánta cáfolni a sajtóban megjelent részleteket, viszont megjegyezte, nem örül neki, hogy azok kiszivárogtak, szerették volna ugyanis, ha a kormány első kézből tőlük hallja a VKF ülésén.
A kormány jóváhagyására is szükség lesz a megállapodáshoz (tehát nem elegendő, hogy a szakszervezetek és a munkaadók megegyeznek), s jelzésértékű lehet, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a VG konferenciáján azt mondta a munkavállalók követeléseiről: „Személyesen üdvözlöm, jó az irány.”
Varga Mihály pénzügyminiszter a hiánycél megemelése után eközben azt hangoztatta, hogy a kormány a hiány- és az adósságcsökkentés, valamint a gazdasági növekedés közötti egyensúlyi pontot próbálja megtalálni – ezek alapján nehéz elképzelni, hogy ne támogatna a kabinet egy ilyen megállapodást.
A munkaadói oldal képviselője szerint szerdán még nem fognak egymás kezébe csapni a felek, mivel mindenki hazaviszi és a saját érdekképviseletében ismerteti a részleteket, de az egyeztetés után már többet tud mondani arról, hogy a négyéves bérmegállapodásban milyen konkrét célokat fogalmaznak meg. Az egyezség része lenne egyébként az is, hogy német és osztrák mintára a jövőben ágazati paritásos bizottságok jöhetnének létre, amelyek azután megegyeznek a tarifákról. Ezzel ráadásul az az uniós cél is teljesülhetne, amely szerint Magyarországon növelni kell a kollektív megállapodások számát.
Mindenesetre a VOSZ főtitkára a következőképpen fogalmazott:
Szeretnénk pontot tenni a végére, mert így lehet egy fogódzkodója a vállalkozásoknak, hogy jövőre milyen bérköltséggel számolhatnak.
Hozzátette: ha október végéig nem is, de november elején szerinte tető alá hozhatják a megállapodást.
Mivel idén a minimálbér január elsejétől 232 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig 296 400 forintra emelkedett, egy 15 és 10 százalékos emeléssel a kötelező legkisebb munkabér 266 ezerre, míg a szakmunkás-minimálbér 326 ezerre emelkedne.
Az előbbi nettója 176 ezerre, az utóbbié 217 ezer ugorhatna 2024. január elsejével.
Ennél azonban lényegesebb, hogy jövőre ez legalább 5 százalékos reálbér-emelkedést is jelentene mindkét bér esetében.
A munkavállalói érdekképviseletek már korábban is pedzegették, ám csak idén merült fel érdemben, hogy 2006 után ismét egy minimálbér legyen Magyarországon. Ezt az is indokolja, hogy a minimálbért ma mindössze 250 ezren kapják, a szakmunkás-minimálbért pedig több mint 700 ezren.
Ennél is nagyobb volumenű döntés lesz a 2027-ig szóló négyéves bérfelzárkóztatási program, amelyre óriási szükség van. Ugyanis hiába ért egyetért abban minden szereplő, hogy a 2016-os bérmegállapodás sikeres volt, hiszen jelentős bérfelzárkózás zajlott az országban, a legfontosabb a célt, a magyar minimálbér régiós felzárkózását nem sikerült teljesíteni. Ráadásul a visegrádi országokban szinte mindenhol jelentősen emelkednek a minimálbérek. Lengyelországban idén például 300 ezer forintra nőtt, amely már megegyezik a magyar garantált bérminimum szintjével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.