BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megvannak az előkészületek a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítási munkáihoz

„Megkötöttük a legfontosabb szerződéseket, amelyekkel el tudjuk kezdeni a munkát. Ez egy nagyon komoly feladat, a legfontosabb a környezetvédelmi engedélyezés” – számolt be Horváth Péter János a tervezett újabb üzemidő-hosszabbítás aktualitásairól az Atomerőmű magazinnak.

Némi csúszással, október elején írták alá a megállapodásokat. Ezek alapján kezdődik a hároméves munka a meglévő paksi blokkok üzemidő-hosszabbításához, aminek részét képezik a közmeghallgatások nemcsak itthon, külföldön is – számolt be a Teol.

Nem kérdés, hogy szükség van-e az üzemidő-hosszabbításra.
Fotó: Jászai Csaba

A környezetvédelem korunk egyik legnagyobb problémája, sajnos néhányan vissza is élnek ezzel az elkötelezettséggel. De meg kell találni a józan kompromisszumokat – húzta alá, utalva Németországra, ahol a környezetvédelem zászlaja alatt leállították a zéró kibocsátással járó atomerőműveket, és szénerőművekben termelik az áramot. Sőt, ahogyan írtuk, a korábbi energiaexportőr Németország már importra szorul.

„Ha újra akarjuk iparosítani az országot, akkor mind a meglévő, mind a leendő atomerőművi blokkokra egyaránt szükség van” – húzta alá a vezérigazgató, kiemelve, hogy azon dolgoznak a Paks II. vezetésével, hogy ez a két erőmű egymással párhuzamosan tudjon működni hosszú időn keresztül. Ennek egyik fontos pillére a további üzemidő-hosszabbítás, a TÜH, amely több mint egymilliárd euróba kerül, hatalmas munkával jár, de megtérül.

Az Országgyűlés tavaly decemberben döntött úgy, hogy elindulhat az erőműben a blokkok második üzemidő-hosszabbítását célzó projekt. Ha mindez sikerrel jár, 70 évig szolgálják a hazai fogyasztókat a blokkok, amelyek 2052–2057. között állnak le. Arról, hogy valóban tovább termelhetnek-e a blokkok, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) dönt majd. Az élettartam kapcsán Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő a Magyar Nemzetnek arról beszélt, az atomerőművek élettartama hatvan év, ám ez egyes esetekben nyolcvan-száz évre is növekedhet, ellentétben a napelemparkokkal vagy a szélerőművekkel, ezek élettartama húsz-huszonöt év, azaz egy atomerőmű életciklusa alatt akár kétszer is újra kell őket építeni.

Az üzemidő-hosszabításhoz szükséges engedélykérelmet az üzemidő lejárta előtt egy évvel kell benyújtani a hatóságnak. Czibula Mihály projektvezető az Atomerőmű magazin e témával foglalkozó cikkében beszélt arról, hogy a magyar hatóságok ultrakonzervatív megközelítéssel jelentős módosításként, jelentős környezeti hatásként értékelik az üzemidő-hosszabbítást. Ezért a környezetvédelmi eljárásnak lesz egy nemzetközi szakasza is, melyben az espoo-i egyezményt aláíró valamennyi ország lehetőséget kap arra, hogy közmeghallgatás keretében tájékoztatást kérjen. A projektvezető 12-15 ország bejelentkezésére számít.

A teljes cikk ide kattintva olvasható.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.