A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) harmadik negyedéves elemzése szerint a tagvállalkozásai üzleti hangulatában nincs nagyobb változás a második negyedévhez képes, azonban fontos figyelembe venni, hogy a makrogazdasági környezet negatív kilengései még tartogathatnak meglepetéseket a vállalkozások számára.
A VOSZ tagvállalkozásai inkább az erős és körültekintő cégek közé tartoznak, de már őket is láthatóan érintik olyan makrogazdasági változások, mint a megrendelések elmaradásai, a szakmai munkaerő hiánya és a csökkenő vásárlóerő. Kozák Ákos, a kutatást végző Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója szerint
viszonylagos állandóságot lehet tapasztalni az üzleti hangulatban, azonban már látszódnak a repedések, és még azt sem lehet látni, hogy a negyedik negyedévben a tendencia hogyan fog folytatódni.
Azzal folytatta, hogy a csökkenő megrendelések és a gyengülő vásárlóerő miatt meglehetősen nagy a kockázata a veszteséges működésnek, amit tovább erősíthet az európai uniós fejlesztési támogatás hiánya, valamint a rendkívül magas infláció is. A többség most még teljesíti az éves tervezett bevételeket, de folyamatosan emelkedik azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek ezeket az év elején kitűzött célokat nem fogja tudni elérni.
A vállalkozások pénzügyi helyzete egyelőre nem romlik, nem nőtt az adótartozás és nincsenek fizetési problémák, azonban
minden hetedik vállalkozás nem rendelkezik pénzügyi tartalékokkal, és a jobb ellenálló képességgel rendelkező vállalkozások aránya a felére esett vissza, 20-ról 10 százalékra.
A vállalkozások jelentős része elkezdte újragondolni a fejlesztési céljait és azok teljesítését. Az első negyedéves barométereredmények azt mutatták, hogy jellemzően az év elején valósítják meg a tervezett fejlesztéseket, ezért talán nem meglepő ennek év közbeni visszaesése. A VOSZ kutatásában részt vevő vállalkozások inkább a munkaerő-megtartásban gondolkodnak, mintsem az elbocsátásban. Az adatokból jól látszik, hogy a vállalkozások majdnem 40 százaléka emelt bért, elsősorban a bérfeszültség elkerülése miatt, ám ezenfelül már nem tervez továbbit.
Perlusz László, a VOSZ főtitkára úgy nyilatkozott, hogy kifejezetten nehéz bértárgyalásokra van kilátás, hiszen a jelenlegi helyzetben mindkét oldalnak önmérsékletet kellene tanúsítania. Továbbá kiemelte, hogy a jelenlegi helyzet sokkal kedvezőbb, hiszen a vállalkozások saját teherbírásuk alapján inkább meglépik a számukra vállalható mértékű béremelést, mintsem hogy elveszítsék munkavállalóikat, és csődbe menjenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.