A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) szerdai konferenciáján a szervezet elnöke javasolta, hogy az állammal együtt dolgozzanak ki egy úgynevezett családvédelmi biztosítási csomagot. A 2024. márciusi lakásbiztosítási kampányról a vezetői panelbeszélgetésen elhangzott: a váltók számának el kellene érni a 100 ezer főt, amiben a szakmának nagy szerepe lehet. A biztosítási szektor idei díjbevétele várhatóan 1500 milliárd forint felett lesz. Idén aszály helyett a vihar okozta a legtöbb kárt a biztosítócégeknek.
Erdős Mihály jelezte, hogy a biztosítók a bankokhoz hasonlóan több állampapír vásárlásával szeretnék csökkenteni jövő évi adóterhelésüket, és az állam közreműködésével egy családvédelmi biztosítási csomag kidolgozására is javaslatot tettek a kormánynak. A biztosítási szektor díjbevétele várhatóan 1522 milliárd forint körül lesz idén a MABISZ adatai alapján, de a szerződésállomány alakulása lassuló volumennövekedést mutat a piacon, 2022 végéhez képest szeptember végén 0,9 százalékos volt a bővülés, a lakossági vagyonbiztosítások száma ezen belül szerényen, 0,4 százalékkal nőtt.
A záró, egyszeri, eseti befizetéseket nem tartalmazó állománydíjak idén eddig 11 százalékkal nőttek, ami a nyugdíjbiztosításoknál elsősorban a darabszám, a lakossági vagyon- és felelősségbiztosítások esetében főleg a kárinflációt is tükröző díjemelésekkel magyarázható.
A piaci szereplők és a szabályozók is büszkék lehetnek a nyugdíjbiztosítási piac bővülésére, ezeknek a díjbevétele az első három negyedévben 111 milliárd forintot ért el, szeptember végére a szerződések darabszáma 481 ezerre emelkedett.
Az életbiztosítási piacon a teljes díjbevételt figyelembe véve az NN volt idén eddig az első 15,94 százalékos részesedéssel, utána a Groupama következik 11,82 százalékkal és a Generali 11,15 százalékkal, majd az Alfa jön 9,44 százalékkal. A piaci hányadukat tekintve erős a verseny a szereplők között. A nem életbiztosítási piacon az Allianz a legnagyobb 19,87 százalékkal, utána a Generali 17,64 százalékkal a második, majd az Alfa a következő a rangsorban 13,26 százalékkal, utánuk a Groupama jön 11,77 százalékkal.
A teljes piacon az Allianz 15,31 százalékkal áll a rangsor élén, a Generali 15,12 százalékkal következik, a további helyeken a Groupama 11,79 százalékkal és az Alfa 11,77 százalékkal következik, de csoportszinten a korrigált díjbevétel szerint VIG, a Generali, az Allianz áll a rangsor élén.
A kárráfordítások szerint idén a tavalyival szemben nem az aszályok, hanem a viharkárok játszották a vezető szerepet. „Ne legyen olyan év, amikor aszály és vihar is van, mert mindenki sírni fog, de sajnos a világ ebbe az irányba halad – fogalmazott malíciózusan Erdős Mihály.
Mint mondta:
a biztosítók profitját összepréselte az adóterhelés, a szektor idén mintegy 94 milliárd forintos extraprofitadót fizethet be a büdzsébe a múlt évi 55 milliárd forint után.
Erdős Mihály hozzátette, a becslések szerint a tavalyi 36 milliárd után a szektor profitja 23 milliárd forint lehet 2023-ban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.