BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az euróövezet tagjai csatlakozhatnának Magyarországhoz, és nem fordítva

Varga Mihály pénzügyminiszter az Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) budapesti konferenciáján arról adott elő, hogy hazánk az EU-átlagnál is gyorsabban lábalt ki a Covid-válságból, leküzdöttük az inflációt és a beruházások tekintetében is az élen járunk Európában. Ennek kapcsán David Marsh, az OMFIF elnöke úgy vélekedett, talán nem is az a kérdés, mikor lesz nálunk euró, hanem hogy az euróövezet tagjai mikor csatlakoznak Magyarországhoz.

Magyarország az infláció egy számjegyűre legyűrése után jövőre ismét dinamikusan bővülhet – mondta többek között Varga Mihály pénzügyminiszter az Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) budapesti gazdasági és pénzügyi fórumán.

a20211014_Karsai_pipettahegy_gyarto_uzem_Varga_Mihaly_PT_fmh (8)20211014 Pipettahegy-gyártó üzem átadása, Varga Mihály, Karsai Béla, Karsai Plastik Kft, Székesfehérvár. A képoen: Varga Mihály pénzügyminiszter. Fotó. Pesti Tamás PT Fejér Megyei Hírlap
Fotó: Pesti Tamás

A pénzügyminiszter a múlt héten kiemelte: az adótörvények módosítási csomagja túlmutat a Túró Rudin, aztán részt vett a Béres több mint 8 milliárdos fejlesztésének átadóján, a napokban pedig a friss gazdasági adatokat is értékelte.

Most, a Magyarország: a régió gazdasági és pénzügyi központja című konferencián a Covid-időktől mostanáig tartó időszakot tekintette át, és kitért a közeljövő kilátásaira is.

Rekordértéken a foglalkoztatás

A makrogazdasági helyzetet értékelve közölte, hogy Magyarország gyorsan, az EU-átlagnál is ütemesebben lábalt ki a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségből. Minket sem került el ugyanakkor az ellátási láncok nehézsége, majd az orosz–ukrán háború nyomán az energiaválság és az inflációs hatás. Utóbbi igencsak meredeken emelkedő, majd csökkenő alakot formázott a kivetített prezentációban, ám Varga Mihály megkönnyebbülve jegyezhette meg, hogy végre-valahára lecsökkent 10 százalék alá.

Emellett számos mutatót nagyon is biztatónak nevezett, elsősorban a foglalkoztatásét, amely rekordértéken áll, ráadásul a 74,7-es mutató ugyancsak megelőzi az EU-átlagot. 

Ugyanígy az élen állunk európai összevetésben a beruházási rátánkkal Szlovénia, Cseh- és Észtország előtt, és a kormányzat szándéka, hogy ez földrajzilag kiegyensúlyozottabbá váljon, azaz ne legyen Budapest-centrikus, hanem vidékre is jusson egyenletesen. Előrejelzése szerint a magyar gazdaság 2024-re visszatér a dinamikus bővülési pályára, ő maga 3-4 százalékosra becsülte a várható növekedést. 

Bizonytalansági tényezőt jelentenek a visszatartott források

Az energiabiztonságot tárgyalva Varga Mihály kiemelte, hogy a gáz tekintetében az összeköttetésünk és együttműködési kényszerünk a szomszédos országokkal magas, ezért további logikus cél a diverzifikáció.

A pénzügyminiszter az adórendszer tekintetében három kulcskérdést emelt ki:

  • versenyképesség,
  • munkavállalás,
  • családok.

Emellett a kormány elkötelezett a deficit csökkentése mellett, aminek 2027-re 1 százalék alá kéne süllyednie. Viszont sok a külső tényező, amely befolyásolja az ambiciózus terveket, itt ismét a háború, továbbá a visszatartott EU-s források, az Európai Bizottsággal fennálló vita került terítékre.

Nem az a kérdés, mikor lesz Magyarországon euró

Nehéz időket élünk, de a jövő biztató

– összegzett Varga Mihály, akinek előadását, a benne foglalt adatokat David Marsh igen biztatónak nevezte. 

Az OMFIF elnöke pikírten hozzátette: Magyarország sokkal jobb pályán mozog a maastrichti kritériumok tekintetében, mint néhány ország, amely jelenleg is az euróövezet tagja, azaz szerinte nem az a kérdés, hogy mikor lesz nálunk euró, hanem hogy az eurósok mikor csatlakoznak hozzánk.

Mi is az OMFIF?

A Magyar Nemzeti Bank 2014 májusában csatlakozott az Official Monetary and Financial Institutions Forumhoz (OMFIF). A jegybank meghatározása szerint ez egy 2010 januárja óta működő független pénzügyi think tank, amely világszerte tudományos fórumot biztosít az állami és magánszektorba tartozó gazdasági, pénzügyi intézmények és szervezetek közötti eszmecserére. 

Az OMFIF tevékenysége elsősorban a gazdasági és monetáris politika, az állami vagyon- és tartalékkezelés, a tőkepiacok, a pénzügyi felügyelet és szabályozás területére, valamint a központi bankok szerepére és irányítására fókuszál.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.