Idén hatalmasat javult idehaza a hazai inflációs helyzet és az MNB szerint az esztendő utolsó havára 7 százalék körül alakulhat a mutató, sőt, akár még lejjebb kerülhet – mondta Virág Barnabás, a jegybank alelnöke az Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) budapesti konferenciáján.
Az MNB alelnöke nemrég az infláció év végi alakulásáról, illetve a reálbér-emelkedésről nyilatkozott, korábban pedig úgy vélte, annak idején az Északi Áramlat felrobbantása szabadította el a forintárfolyamot. Most azután tartotta meg beszédét, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter nyitó előadásához David Marsh, az OMFIF elnöke is hozzászólt.
Virág Barnabás felütésként az inflációt jelölte meg közellenségként. Visszaemlékezése eszerint valamikor 2021 elején kezdődtek a gondok, és nemcsak Magyarországon, hanem Közép-Európában és a Baltikumban is. Emiatt lett 17,4 százalékos az EU-átlag, mert habár a nyugat-európai nemzetek inflációs mutatója csak 15,6 százalék volt, a minket is magába foglaló sávé 28,5.
Az inflációs hullám Európában 2022 utolsó negyedévében, idehaza kicsit később, 2023 első negyedévében tetőzött.
Az MNB alelnöke is örömét fejezte ki, hogy nemrég végre idehaza is egy számjegyűre csökkent az infláció és további biztató mozgást jósolt.
A nehézségek, főleg az infláció a növekedésre is hatással volt, jelentősen visszafogta. További nehézség, hogy a régió összes állama energiaimportőr, azaz nagyban függ más országoktól és külső tényezőktől.
Varga Mihály után Virág Barnabás is kitért viszont a foglalkoztatottságra, és lelkesen jegyezhette meg, hogy nemcsak itthon, hanem Európa-szerte rekordalacsony a munkanélküliség, Spanyol-, Görögországban és Lengyelországban, Szlovákiában, illetve néhány nyugat-balkáni államban van 10 százalék felett, az 5–10 százalék közötti a jellemző, de akadnak 5 százalék alatt mutatók is. Ezért már inkább munkaerőhiányról kell beszélni, ami bizonyos szektorokban megjelent nálunk is.
Mi is az OMFIF?A Magyar Nemzeti Bank 2014 májusában csatlakozott az Official Monetary and Financial Institutions Forumhoz (OMFIF). A jegybank meghatározása szerint ez egy 2010 januárja óta működő független pénzügyi think tank, amely világszerte tudományos fórumot biztosít az állami és magánszektorba tartozó gazdasági, pénzügyi intézmények és szervezetek közötti eszmecserére. Az OMFIF tevékenysége elsősorban a gazdasági és monetáris politika, az állami vagyon- és tartalékkezelés, a tőkepiacok, a pénzügyi felügyelet és szabályozás területére, valamint a központi bankok szerepére és irányítására fókuszál. |
A világgazdaságra kitekintve a jegybank alelnöke rámutatott, hogy immár az Európai Unió inflációs mutatója is 4 százalék alatti, akárcsak az USA-ban, viszont Kínában nulla környéki a trend, és olykor deflációra utal.
Innen továbblépve említette, hogy a geopolitikai folyamatok természetesen hatással vannak a gazdasági folyamatokra is, napjainkban leginkább hirtelen és extrém kilengéseket okoznak.
A közeli és távolabbi jövőt elemezve Virág Barnabás elmondta, hogy idén hatalmasat javult a hazai inflációs helyzet, a legutóbbi adatok szerint már 10 százalék alatti a mutató, az MNB jóslata szerint pedig decemberben 7 százalék körül alakulhat. Ő maga azt sem tartja kizártnak, hogy 7 százalék alá esik majd, mivel a hónapról hónapra, illetve negyedévről negyedévre vizsgált mögöttes vagy felszín alatti számok biztatóak.
Hasonlóan optimistán nyilatkozott a monetáris politikáról, amely elmondása szerint októberben új fázisba lépett és a célja, hogy olyan pályát rajzoljon, amely biztosítja a stabil növekedést.
Az MNB munkájához hozzátette: továbbra is zavaros vizeken kell evezni, ezért a jegybank a tényeken alapuló, óvatos hozzáállással dolgozik, ugyanakkor mivel az infláció már 10 százalék alatti, az alapkamat is ebbe az irányba tart, és meglátása szerint 2024 februárjára ugyancsak egy számjegyű lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.