Dobos Balázs emlékeztetett arra, hogy az 1970-es években a koreai gazdaságpolitika előkészítette a kiugrási lehetőséget az export támogatásával, a képzési rendszerek és a KFI-infrastruktúra fejlesztésével, valamint az ipari parkok és befektetések ösztönzésével. Az 1980-as években erre az alapra építve a koreai vállalatok átálltak a másodlagos elektronikai alkatrészek és kiegészítők gyártásáról az alapvető alkatrészek előállítására. A magasabb hozzáadott értéket képviselő, szellemi tulajdonjogra épülő termékek gyártása révén azóta Dél-Korea high-tech ipari nagyhatalom lett.
A másik sikeres példát Izrael mutatja, amelynek már stabil alapjai voltak ahhoz, hogy a 2008-as válságot követően újra növekedési pályára álljon. Az országnak a 2000-es évek végén már fejlett és egyben konzervatívan működő bankszektora volt, erős társadalmi szolidaritás és rugalmasság jellemezte az országot, ezzel párhuzamosan igen jelentős megtakarításokkal rendelkezett a lakossága. A vezetés felismerte, hogy a globális gazdasági trendek kihasználása, az izraeli munkaerő magas képzettsége, az ország erős kutatás-fejlesztéssel és informatikai (KFI) hagyománnyal büszkélkedő egyetemei hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Izrael gazdasága globálisan jelentős startup- és innovációs ökoszisztémává váljon.
Dobos Balázs rámutatott: Magyarországnak is kiváló adottságai vannak, amelyekre építve már a közeljövőben kiaknázhatók a technológiai kitörési pontokban rejlő lehetőségek.
Kitörési területek lehetnek – a hagyományos iparágakhoz kapcsolódva – a pénzügyi szolgáltatások és technológia, az önvezető járművek területe, az egészségügyi technológia, a munkaszervezés és az automatizáció, a kiberbiztonság és a digitális logisztika és technológia, az agrár- és az élelmiszer-technológia területe.
Ha a konkrét technológiákat nézzük, a mesterséges intelligenciára, a gépi tanulásra, a felhőalapú számítástechnikára, a kevert és kiterjesztett valóságra (MR/VR/AR), a robotikára, az adattudományra – a Big Datára és a biotechnológiára érdemes összpontosítani a jövőben, a hazai vállalatok akár jelentős szereplővé is válhatnak ezeken a technológiai területeken.
Dobos Balázs kiemelte: a Makronóm Intézet a közeljövőben nagyszabású konferencián mutatja be, mely területeken lehet sikeres Magyarország. A Makroverzum című konferenciát november 20-án, a Bálna Honvédelmi Központban rendezik meg. A részletes program és a regisztráció Makronóm Blog oldalán érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.