BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magasabb árakat hoz a kötelező visszaváltási rendszer, de a fogyasztókat kompenzálják

Már csak néhány hónap, és nálunk is életbe lép a 0,1-től 3 literig terjedő fém, műanyag és üveg italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, hozzátéve, hogy a fogyasztók a visszaváltási díj miatt magasabb árakkal találkozhatnak majd a boltokban, de a visszaváltást követően ezt a díjat akár háromféle módon is megkaphatják.

A hazai hulladékgazdálkodási rendszer átalakításának második lépéseként 2024. január 1-jétől indul a kötelező visszaváltási rendszer, amely a 0,1–3 literes űrtartalmú műanyag, fém- vagy üvegcsomagolású italtermékekre – kivéve a tejet és a tejalapú italokat – vonatkozik. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakértői szerint fogyasztókat érintő legnagyobb újdonság, hogy a korábbi önkéntes, többutas italcsomagolások esetében alkalmazott és jól ismert visszaváltási díj mellett a nem újrahasználható csomagolások esetében is visszaváltási díjjal növelten tudják megvásárolni a termékeket. A díj mértéke ezeknél a csomagolásoknál palackonként 50 forint lesz. 

Shoppers,Return,Their,Bottles,And,Cans,Of,Reusable,Packagings,In
Januártól érdemes lesz visszavinni az üres üvegeket.
Fotó: Shutterstock

A NAK felhívja a figyelmet, hogy ez az összeg nem a gyártók, illetve a forgalmazók bevételeit gyarapítja. A gyártóknak és forgalmazóknak visszaváltási díjat kell fizetniük a Mohu részére, amely beépül a termék fogyasztói árába is. A visszaváltási díjakból hatékonyabb, fenntarthatóbb hulladékkezelés valósítható meg. 

A kamara szerint 

noha a kötelező visszaváltási rendszerbe került italtermékek vásárlásakor a fogyasztók 2024. január 1-jét követően magasabb fogyasztói árral szembesülnek, a visszaváltási díjat azonban a palackok visszaváltását követően háromféle módon is megkaphatják, így a korábbi árszinten jutnak a termékhez.

A kötelező visszaváltási rendszert működtető Mohu országos lefedettséggel automata, illetve kézi visszaváltási hálózatot alakít ki annak érdekében, hogy a vásárlók a fogyasztói árban szereplő visszaváltási díjat visszakaphassák.

A kötelező visszaváltási rendszerben szereplő termékek egy logóval és új vonalkóddal lesznek azonosítva. A visszaváltás az új vonalkódok leolvasásán és a termék regisztrálásán alapul, és a csomagolás épségét, fizikai paramétereit is ellenőrzik. Fontos, hogy ne nyomjuk össze a palackot, mivel az automaták a csomagolás formáját, súlyát és vonalkódját azonosítják, ezért csak ép, jól olvasható vonalkódú termékeket fogadnak el visszaváltásra. A korábban gyártott, forgalomba hozott termékek 2024. június 30-ig továbbra is kaphatók lesznek, és nem kell értük visszaváltási díjat fizetni, de nem is lehet őket visszaváltani.

Az új rendszer célja, hogy tudatosságra ösztönözze a fogyasztókat, így a szelektív hulladékgyűjtés és a lakossági szemétszállítás helyett a vásárló a forgalmazási helyekre vigye vissza a kiürült csomagolást.

Ennek köszönhetően jelentősen emelkedhet a fém-, a műanyag és az üvegcsomagolások visszagyűjtési és újrahasznosítási mennyisége. A kötelező visszaváltási díjas rendszer által a hazai és az európai gazdaság is értékes újrahasznosítható alapanyaghoz juthat, amelyet felhasználhatnak új palackok gyártásához is. 

A kötelező visszaváltási díjjal érintett, nem újrahasználható palackokon megjelenő jelölés

 

Az újrahasználható, kötelező visszaváltási díjas termék esetén alkalmazandó jelölés

(Az újrahasználható termékhez kapcsolódó ábrán feltüntetett összeg csak mintaként szolgál, a gyártó által meghatározott, adott termékre vonatkozó visszaváltási díj összege alkalmazandó.)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.