Október végéig az államháztartás központi alrendszere 3487,6 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 3509,7 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 164,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 142,3 milliárd forintos hiányt mutattak – ismertette a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartási folyamatokat. Így ezúttal a költségvetés 222,7 milliárdos deficittel zárt.
Szeptember végén még az államháztartás 3264,9 forintos hiányon állt, a hónap során 33,7 milliárd forintos többlet jött össze a költségvetésben, amivel a 3400 milliárdos hiánycél 96 százaléka realizálódott.
Mivel a kormány időközben a GDP 5,2 százalékára emelte a hiánycélt, ami megközelítőleg 1100 milliárd forinttal nagyobb deficitet tesz lehetővé, így októberben a módosított hiánycél 77 százalékán állt a büdzsé.
A Világgazdaságnak Kovács Árpád, Költségvetési Tanács elnöke is megerősítette, hogy tartható a magasabb hiánycél, ráadásul szerinte az év utolsó hónapjaiban alacsonyabb hiányadatokra lehet számítani, tehát kontrollálhatóak a költségvetési folyamatok.
Nagy kérdés, hogy hozzá kell-e nyúlni a költségvetéshez bármilyen formában, Varga Mihály pénzügyminiszter korábban lapunknak ezt kizárta, azonban Kovács Árpád szerint ezt nehéz megmondani, mivel adott esetben ott van még tartalékként rezsivédelmi alap, amelyhez bármikor hozzányúlhat. A 2610 milliárdos rezsivédelmi alap jócskán felül lett tervezve. A PM közleménye szerint az év első tíz hónapjában a rezsivédelem költségei 1301,4 milliárd forintot tettek ki, amely szembeállítva a 2022. október végéig erre a célra kifizetett 165,0 milliárd forinttal, jelentős többletet jelent.
Arról is tájékoztatott a szaktárca, hogy az országos és elővárosi közlekedési közszolgáltatások költségtérítésére összesen 576,0 milliárd forintot fordítottunk október végéig. Ez 88,4 milliárd forinttal haladja meg a 2022 első tíz hónapjában folyósított forrásokat.
A rendkívüli kiadásokon felül a költségvetés az uniós programok költségeit továbbra is előfinanszírozza. Október végéig az uniós kiadások 2151,2 milliárd forintot tettek ki, azonban ebből mindössze 1191,5 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe. Ugyancsak meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 4724,3 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 1893,1 milliárd forintot fordítottunk október végéig.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva az adó- és járulékbevételek 16,7 százalékkal magasabban teljesültek. Ezzel a központi alrendszer bevételei 18,0 százalékkal magasabb összegben alakultak a tavaly október végi állapothoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.