Magyarország 2004. áprilisi európai uniós csatlakozása óta már mintegy 23 ezermilliárd forint uniós forrás érkezett hazánkba – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság minapi kerekasztal-beszélgetésén, amelyről elsőként a növekedés.hu adott hírt.
Az elmúlt 19 év során soha nem látott volumenű beruházások valósultak meg uniós források segítségével
– emelte ki Heil Péter fejlesztéspolitikai szakértő, az Európai Parlament tanácsadója a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán tartott konferencián.
Brüsszel ezt a hatalmas összeget három költségvetési ciklusban utalta hazánknak: az első, 2007–2013 közötti időszakban 29,6 milliárd eurót, majd 2014 és 2020 között további 23,6 milliárdot, miközben a jelenleg is zajló, 2021–2027-es keretmegállapodás várható összege 20,1 milliárd euró.
Az uniós pénzek „hazahozatalával” is megbízott Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter korábban arról számolt be, hogy ezek a források a tervek szerint érkeznek Magyarországra, így
Ezeket a forrásokat a Helyreállítási Alap (RRF) további ötmilliárd euró vissza nem térítendő támogatással egészítené ki, amelyből eddig azonban még egyetlen eurót sem látott hazánk.
Az RRF-ben emellett egy további, 7,4 milliárd eurós kedvezményes hitelkeret is megállapítottak Magyarország számára. Ebből a kedvezményes, a piacinál alacsonyabb, 3-3,5 százalék közötti kamatozású keretből nyújtott be 3,9 milliárd eurós kölcsönkérelmet hazánk augusztus végén.
Az uniós pénzcsapot idén azonban lejjebb tekerték, a Pénzügyminisztérium adatai szerint szeptember végéig az uniós kiadások 1992 milliárd forintot tettek ki, ám ebből mindössze 1159,9 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe.
Az Európai Unió jelentős összegeket tart vissza Magyarországtól különböző jogviták, az úgynevezett horizontális és a kondicionalitási eljárás miatt.
A 22 milliárd eurós kohéziós keretből 13 milliárd eurót blokkol a horizontális eljárás. Az olyan ügyek, mint a gyermekvédelmi törvény vitája, összesen 2,7 milliárd eurót fagyasztott be. És van még egy majdnem 6,5 milliárd eurós rész, amelyet az Európai Tanács függesztett fel a szupermérföldkövek eléréséig. Egy másik, mintegy 10,5 milliárd eurós részt tesznek ki az úgynevezett helyreállítási pénzek, amelyek a Covid utáni talpra állást hivatottak segíteni. Ezeket is a kondicionalitási eljárás tartja parkolópályán.
Navracsics Tibor néhány hete arról számolt be, hogy nagyon jól haladnak a megbeszélések Magyarország szempontjából, valamint, hogy hazánk a legrövidebb időn belül szeretné sikeresen lezárni az EU-val folytatott tárgyalásokat, és megvan a szándék benne, hogy olyan megállapodás szülessen, amely mindkét fél számára megfelelő, és tartja az eredeti határidőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.