Az idei szeptemberre a hazai bankfiókok száma 1445-re csökkent, ami kevesebb mint fele a 2013-as csúcsnak, és nem valószínű, hogy a fiókok száma ismét emelkedni fog az online bankolás terjedésének köszönhetően – írja szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatait ismertető Bank360.
Az első kilenc hónapban 65 bankfiókot zártak be országszerte, ami azt is jelzi, hogy lassul a fizikai lerakatok számának csökkenése, ugyanis tavaly még 322 fiókot csuktak be, miközben idén májusban jött létre az MBH Bank, miután a tavalyi összeolvadt MKB Bank és a Budapest Bank mellé érkezett a Takarékbank is. A tavalyi évben azonban több fiók zárhatott be a fúzió miatt.
A banki egységek számának csökkenése azonban nem új keletű folyamat. 2013-ban volt belőlük a legtöbb Magyarországon, amikor még 3100 volt a számuk, azóta folyamatosak a bezárások.
A Világbank adatai szerint egyébként Magyarország 2021-ben még nem állt nagyon rosszul a százezer felnőtt lakosra jutó bankfiókok számban, akkor 22,4 egységet számolt a szervezet. Ez jóval több, mint az osztrákoknál, ahol alig 12 fiók jutott százezer felnőttre, és a sokszorosa a hollandiainak, ahol 5,45 fiók. A bankfiókokkal legjobban ellátott európai ország Bulgária: 60-nál is több egység jutott százezer lakosra.
A Bank360 írása arra is felhívja a figyelmet, hogy ma már inkább fordított az összefüggés a fiókok száma és a bankrendszer fejlettsége között, hiszen egyre inkább el lehet intézni minden banki ügyet online.
Azonban, bár a fiókok több mint fele megszűnt, ez a dolgozói létszámon nem látszik, idén szeptember végén 39 757 főt alkalmaztak a bankok, míg a tavalyi érték még 39 ezer alatt volt.
A pénzintézetek által közzétett álláshirdetések azonban ma már egyre gyakrabban szólnak informatikusoknak a bankfióki dolgozók helyett, de gyakoriak a fenntarthatósággal, klímaváltozással foglalkozó vagy éppen a banki csalások megelőzésében jártas szakembereket kereső ajánlatok is.
Az ATM-ek száma viszont stabil maradt, részben az MNB januári, automatákkal kapcsolatos rendeletének is köszönhetően. Összesen 4825 ATM volt az országban június végén, ebből kevesebb mint 900 a vármegyeszékhelyeken, ahol egyébként a terminálok száma folyamatosan csökken.
A pénzkiadó automaták száma az MNB szerint messze elmarad a hozzánk hasonló méretű nyugat- és közép-európai országokban megszokottól, miközben Magyarországon a legmagasabb az egy ATM-re jutó készpénzforgalom az európai országokkal összevetve, és ez az érték ráadásul folyamatosan nő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.