Javult novemberben a Magyarországon lefejt nyerstej beltartalma, az egy kilogrammra vetített országos termelői átlagár pedig 159,56 forint volt – közölte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Ez 1,8 százalékos áremelkedést jelent az októberihez képest, de 25 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjának átlagárától, a 2023. januári rekordárnál pedig 29 százalékkal alacsonyabb. Az Európai Unió átlagában novemberben 20 százalékos volt a nyerstej felvásárlási árának az éves alapon mért csökkenése. Az októberihez képest 2 százalékkal csökkent ugyanakkor a Magyarországon felvásárolt nyerstej mennyisége, míg a 2022. novemberinél 2 százalékkal volt több.
A Tej Terméktanács ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy
a felvásárlás idén először nőtt előző évhez képest, míg a kivitel továbbra is az egy évvel korábbi mennyiségek felett alakul.
Ezzel az első tizenegy hónapban a felvásárolt tej mennyisége 3 százalékkal volt kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, a kivitel pedig 10 százalékkal nőtt. A nyerstej exportára kilogrammonként 177,76 forint volt idén novemberben, ami 2 százalékkal magasabb az előző havinál, de a 2022 novemberi árnál 20 százalékkal alacsonyabb, miközben a belföldi árat 11 százalékkal haladta meg.
A tejek és a tejtermékek feldolgozói átadási árai eközben termékenként eltérően mozogtak, csakúgy, mint a fogyasztói árak. Az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej feldolgozói értékesítési ára például 5, a trappista sajté és a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-teje pedig egyaránt 3 százalékkal nőtt, míg a tejföl és a gyümölcsös joghurt átadási ára 1, az adagolt vajé pedig 3 százalékkal csökkent. A KSH adatai szerint a 2,8 százalék zsírtartalmú ESL-tej és a 12 százalék zsírtartalmú tejföl fogyasztói ára nőtt 2-2 százalékkal, az 1,5 százalék zsírtartalmú ESL-tejé és a 20 százalék zsírtartalmú tejfölé egyaránt stagnált. Csökkent ugyanakkor a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej fogyasztói ára, ez a termék 1 százalékkal lett olcsóbb, az adagolt vaj ára pedig 7 százalékkal mérséklődött az előző havihoz képest. Véget érni látszik a trappista sajt év eleje óta tartó árcsökkenése, novemberben már 3,9 százalékkal emelkedett a fogyasztói ára.
A terméktanács piaci összefoglalójában arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Bizottság 2035-ig szóló középtávú előrejelzése szerint az elkövetkező években is a fenntarthatósági szempontok fogják a tejtermelést alakítani. A szigorúbb környezetvédelmi elvárások hatására a tejelő tehénállományban a 2013–2023-as időszak átlagos csökkenésénél nagyobb mértékű, évente 1,1 százalékos fogyás várható 2023 és 2035 között. A hozamnövekedés mértéke lassul, a jelenlegi 7710 kilóról 2035-re 0,9 százalékos évenkénti javulással – szemben az előző évtized évi 1,8 százalékos növekedésével – 8524 kilóra emelkedhet a tehenenkénti átlag tejhozam.
Árcsökkenés után keresletnövekedésben reménykednek a tejtermelőkAz új évben várhatóan további költségemelkedések sújtják a tejágazatot, de arra, hogy ezeket érvényesítsék is az áraikban, most nincs sok esély – hangzott el egy ágazati konferencián. A hazai felvásárlási ár eközben az uniós rangsor végén van. |
Mindezek hatására az uniós tejtermelés átlagosan évente 0,2 százalékkal csökkenhet 2035-ig. A fogyasztói preferenciák változása, a globális versenyképesség és a feldolgozói költségek növekedése eközben a magasabb hozzáadott értékű termékek előállítása felé fordítja a feldolgozóipart.
Továbbra is a sajt marad a leginkább preferált termelési opció, a korábbi évtizedhez képest kisebb mértékben, 4 százalékkal nő az előállítása, amely a savóval együtt az összes megtermelt tej 36 százalékát fogja lefedni.
A sovány tejpor termelése kis mértékben emelkedik, míg a vajgyártás stabil marad. Tovább nő a tejszín előállítása, a joghurtnál pedig megáll az elmúlt évtizedben tapasztalt visszaesés, miközben a fogyasztói tejnél még erősebben folytatódik a csökkenés.
Az egy főre jutó tejtermékfogyasztás uniós szintje a 2021–2023. években elért relatív magas szinten marad, 2035-re csupán 0,1 százalékos évenkénti mérséklődés várható. A fogyasztói tej fogyasztása tovább csökken (7,2 kilogramm/fő 2023–2035 között), míg az életmódbeli változások és az egészséggel kapcsolatos követelmények hatására az új, innovatív friss tejtermékeknél növekedés várható. A sajtfogyasztás tovább fog emelkedni, a növekedés üteme azonban az előző tíz évhez képest alacsonyabbá válik, évente 0,3 százalékos lesz. Eközben a vaj fogyasztása stabil marad, habár a verseny erősödik más zsírokkal, például az olivaolajjal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.