A 2024-es év talán legfontosabb gazdasági kérdése, hogy mekkora GDP-növekedés lesz Magyarországon. A bővülésre ki van éhezve az ország, 2023 ugyanis jó esetben is csak stagnálást hozott, rossz esetben enyhe recessziót, vagyis csökkenést.
Az idén viszont egyértelműen növekedést vár mindenki, igaz, a különböző prognózisok érzékelhető szórást mutatnak. A kezdőlökést a legutóbbi GDP-adat adta meg: Magyarország bruttó hazai terméke 2023 harmadik negyedévében a kiigazított adatok szerint az előző év azonos időszakához képest ugyan 0,3 százalékkal csökkent, de negyedéves bázison már 0,9 százalékkal emelkedett. Ami egyúttal azt jelentette, hogy egy év után véget ért a gazdasági kibocsátás esése.
De az is megállapítható volt, hogy nem pusztán sikerült, hanem jól sikerült kievickélni a recesszióból. Hiszen a negyedéves alapú hazai növekedés az uniós átlagot (plusz 0,1 százalék) érdemben meghaladta. Igaz, az éves volumenváltozás elmaradt tőle (itt az uniós adat az első becslés szerint plusz 0,1 százalék volt).
Mindenesetre a kormányzat már akkor felhívta rá a figyelmet, hogy a magyar növekedés az egyik legjobbnak mondható az Európai Unióban. A negyedéves alapú adatok szerint
gazdaság teljesítménye is látványosan mögötte maradt a magyarországinak. Ha pedig minden igaz, ez a különbség és a magyar előny 2024 egészében is megmarad.
A kabinet természetesen kitette az asztalra a számait, és
a legfrissebb közlés szerint az idén 3,6-4 százalék lehet a GDP-plusz.
Az előbbi Varga Mihály pénzügyminiszter, az utóbbi Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ígérete. Akármelyik is lesz közelebb a valósághoz, ezek az eredmények mindenképp markáns gazdasági növekedést jelentenének. De ahhoz, hogy ennek a tényleges súlyát is érzékelni lehessen, érdemes kitekintést tenni, milyen vállalások születtek Európában az egyes országokban a 2024-es gazdasági növekedésről. Ennek érdekében lapunk összeszedte a legfrissebb decemberi–januári – igaz, nem minden esetben kormányzati – prognózisokat, hogy melyik EU-s országban milyenek a kilátások.
Érdemes először a régiós számoknak utánanézni. Már csak a speciális és egyben rendkívül drámai helyzete miatt is érdemes
Ha ezeket a kormányzati, jegybanki és elemzési becsléseket vetjük össze a magyar kabinetével, látható, hogy ha beigazolódnak az előrejelzések, a magyar gazdaság növekedésének nem lesz párja a régióban ebben az évben.
A teljes kép érdekében érdemes kibővíteni a kört a többi, főképp nyugat-európai uniós országra is, hogy kiderüljön, náluk miről szólnak a gazdasági jóslatok, és mindez hogyan viszonyul a hazai várakozásokhoz. Ebben a tekintetben kis túlzással nincs fontosabb adat
Vagyis tőlünk nyugatabbra hasonló kép rajzolódik ki, mint a régióban: a magyar növekedési kilátásoknál nincsen jobb. Most már csak az van hátra, hogy be is igazolódjon a magyar kabinet optimizmusa.
Összetehetik a két kezüket a magyarok, hogy ekkora reálbércsökkenéssel megúsztákSokkal pusztítóbb volt az elmúlt két év megélhetési válsága a többi visegrádi országban, ahol kivétel nélkül a magyarországinál drámaibb reálbéradatokat láthatunk. Míg hazánkban ezek még a 2021-es szinten vannak, addig Csehországban a 2017-es átlagot súrolják. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.