A jó hír, hogy immár jönnek pénzek Brüsszelből, miután Brüsszelben felszabadítottak bizonyos forrásokat. A rossz, hogy a nagyja még hátravan, miután a rettegett szupermérföldkövekből továbbra sem elégedett mindegyik teljesítésével az Európai Bizottság. Tájkép következik – csata közben.
Azt már a nyáron közölte az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának akkori elnöke, Hörcsik Richárd:
Várjuk a nekünk járó összegeket, ez nem ajándék.
Nos, az összegek elkezdtek csordogálni. Miként karácsony, illetve szilveszter után Varga Mihály pénzügyminiszter összegezte: végre-valahára megérkezett 1224,5 millió eurónyi, másképpen 470 milliárd forintnyi EU-s forrás.
A befutó pénzek technikai bontása, és főleg a továbbra is visszatartott források azonban okfejtést igényelnek.
Még az adventi időszakban, december 8-án fogadta el az Európai Bizottság a magyar kormányzat átdolgozott, 13 újféle reformot és 16 új beruházást tartalmazó tervét, ami a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklésére létrehozott Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközhöz (RRF) készült. Az RRF az EU általános költségvetésén felüli pénzügyi alap,
a belőle finanszírozott projekteket 2026 augusztusáig be kell fejezni, azaz mindenkinek igyekeznie kell velük.
Magyarország 2022-ben igényelt is 5,8 milliárd eurós (2200 milliárd forintos) vissza nem térítendő összeget, majd 2023 augusztusában a 3,9 milliárd eurós (1480 milliárd forintos) hitelrészre is bejelentkezett, amihez tartozik egy 0,7 milliárd eurós (266 milliárd forintos) vissza nem térítendő támogatás is. A bizottság közlése szerint ezzel a helyreállításhoz kötődő forrásokból remélt végösszegünk 10,4 milliárd euróra (3950 milliárd forintra) nő.
A hitelből és a hozzá járó támogatásból összeálló 4,6 milliárd euró (1746 milliárd forint) a REPowerEU-fejezethez tartozik, ami az RRF-hez csatlakozó, energiabiztonsági projekteket finanszírozó alap. A csatolt státusz azért érdekes, mert amíg az RRF-pénzeket továbbra sem folyósítja a bizottság, amíg az akadémiai szabadságot, a gyermekvédelmi, valamint migrációs törvényeket, a közbeszerzéseket és átláthatóságot illető szupermérföldkövek teljesítésével nem elégedett, addig a REPowerEU-előlegek kifizetése megoldható ezek nélkül is.
Azt szintén decemberben, 13-án jelentette be a bizottság, hogy a legutóbbi módosításokkal már elfogadhatónak találja az igazságügyi reformot,
másképpen teljesültek a horizontális feljogosító feltételek, ezért 10,2 milliárd eurót (3870 milliárd forintot) felszabadít a visszatartott kohéziós forrásokból is, habár nem kíván azonnal utalni.
Mindenesetre az EU-s források felhasználásáért is felelős (ma már közigazgatási és) területfejlesztési miniszter, Navracsics Tibor elégedetten nyugtázta a fejleményeket:
Azóta pedig a Brüsszelben szintén megforduló Varga Mihály két utalásról már beszámolt:
Utóbbi tétel a 2021–2027-es EU-s kohéziós forrásokból származik – belőle 240 millió euró (91 milliárd forint) az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz, 205 millió euró (78 milliárd forint) a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz fejlesztéseit segíti majd.
Az első tétel ugyanakkor a helyreállítási forrásokból származó hitelrész első előlege, és a hivatalos megfogalmazás szerint „Magyarország energetikai megújítását és a zöld energiafelhasználás további elterjesztését támogatja” majd.
Varga Mihály emlékeztetett arra is, hogy a magyar kormány a helyreállítási pénzek további részeiből is jobbára olyan beruházásokhoz és fejlesztésekhez szándékozik hozzájárulni, amik a zöldátállást segítik: az eredeti programban előirányzott 48 százalékhoz képest végül a keret 67 százalékát költhetik ilyesmire.
Jelenleg tehát úgy állunk, hogy a Brüsszelből várt teljes összeg 30 milliárd euró (11 400 milliárd forint) feletti, ami a következőképp áll össze:
Ezek közül a REPowerEU-előlegek mellett bizonyos kohéziós forrásokból tehát már csordogálhat pénz, viszont az RRF-pénzek és a kohéziós alapokból járó összeg nagyobbik fele várat magára, mert továbbra is blokkolják őket a szupermérföldkövek.
Van tehát még teendő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.