Idéntől már nincsen szükség arra, hogy a vállalkozások az alávetési nyilatkozattal magukra nézve kötelezőnek ismerjék el a Békéltető Testület döntéseit, ha az eljárást kezdeményező fogyasztó igénye nem haladja meg a 200 ezer forintot – írta közleményében az ICT Legal, Termel & Zsidi Ügyvédi Iroda. Korábban a testület csak akkor járhatott el, ha a vállalkozás aláírta az alávetési nyilatkozatot, amit természetesen csak kevesen tettek meg.
A Békéltető Testülethez a fogyasztók akkor fordulhatnak, ha vásárláskor valamilyen joghátrány éri őket a vállalkozással szemben. A fogyasztó alatt a törvény olyan természetes személyt ért, aki az önálló foglalkozásán és gazdasági tevékenységén kívül eső célok érdekében vásárol árut, illetve vesz igénybe valamilyen szolgáltatást egy vállalkozástól.
2024. január 1. után alávetési nyilatkozat nélkül is hozhat kötelezést tartalmazó határozatot a Békéltető Testület a vállalkozásokkal szemben, ha a fogyasztó érvényesíteni kívánt igénye nem haladja meg a 200 ezer forintot.
Ezzel könnyebbé válik a fogyasztói jog érvényesítése megalapozott fogyasztói igény esetén.
Az idei évtől további változás, hogy a Békéltető Testület a meghallgatást elsődlegesen személyes jelenlét nélkül tartja meg, azaz az online meghallgatás válik főszabállyá, és csak a fogyasztó kérelme esetén tart személyes meghallgatást.
Az online meghallgatáson a vállalkozás egyezség létrehozására feljogosított képviselője köteles online részt venni.
Az nem változott, hogy személyes meghallgatás esetén a vállalkozásoknak továbbra is lehetőségük van arra, hogy online vegyenek részt.
A fentieken túl továbbá – a vállalkozás elmarasztalása esetén – a vállalkozásnak kell viselnie a Békéltető Testület működése körében felmerült eljárási költségeket is.
Fontos kiemelni – bár ez a módosítást megelőzően is így volt –, hogy
a fogyasztót semmilyen eljárási költség megfizetésére nem kötelezheti a Békéltető Testület, még abban az esetben sem, ha a fogyasztó kérelmét elutasítják.
A fogyasztó a vállalkozás oldalán felmerült költségek viselésére ebben az esetben sem kötelezhető.
A határozattal szemben fellebbezésnek nincs helye, a hatályon kívül helyezését lehet kérni szűk körben a törvényszéktől, például ha nem felel meg a jogszabályoknak.
Ha a vállalkozás a Békéltő Testület határozatát a teljesítési határidőn belül nem hajtja végre, a fogyasztó kérelmére a bíróság végrehajtási záradékkal látja el, ami azt jelenti, hogy a határozatok közvetlenül végrehajthatók lesznek a vállalkozással szemben – emeli ki dr. Zsidi Roland, az ICT Legal, Termel & Zsidi Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.