„A kormány 2023-ban azt vállalta, hogy év végéig egy számjegyűre csökkenti az inflációt. Ezt a vállalását két hónappal korábban, már októberben teljesítette” – reagált a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli adataira Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Szerinte most az látható, hogy decemberben az infláció gyakorlatilag összeesett, a mértéke éves alapon 5,5 százalékra zuhant, amellyel a csehek (6,9 százalék) után a lengyelekhez (6,1) és a románokhoz (6,6) képest is kedvezőbb eredményt ért el Magyarország.
A tárcavezető a következőképpen fogalmazott:
Amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan el is tűnt infláció.
Úgy véli, mindez azt támasztja alá, hogy az inflációt elsődlegesen és döntő mértékben kínálati oldali faktorok és költségtényezők befolyásolták. Kiemelte: ilyen helyzetben és körülmények közepette a pénzromlás mértékének visszaszorításában a kormánynak jelentősebb eszköztára volt arra, hogy keményebben lépjen fel ellene, mint a jegybanknak. A miniszter hangsúlyozta: a kabinet éppen ezért vezette be azokat a hatékony és eredményes eszközöket, mint például
Nagy Márton jelentős eredményként ítéli meg, hogy az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal mérséklődtek az árak, így havi alapon alacsonyabb lett az élelmiszerek, a háztartási energia és a járműüzemanyagok ára is.
Az infláció csökkenését tekintve az utóbbi hónapok további pozitív fejleménye a termelői árak jelentős és folyamatos csökkenése, beleértve az élelmiszer-alapanyagok árának visszaesését is, amely tovább segíti az árak mérséklődését és a dezinflációs folyamatok felerősödését. Ezzel az infláció kezelése újabb szakaszába lép, dezinflációs környezetben a Magyar Nemzeti Bank szerepe újra jelentősebbé válik, az árstabilitás biztosítása okán a jegybank fontossága megnő.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta, mostantól ráfordulhatnak 2024-es fő feladatukra, a gazdasági növekedés helyreállítására. A kormány célja, hogy a GDP növekedése újra dinamikus, 4 százalék körüli szintre álljon vissza, ennek érdekében három területen kell előrelépni:
Nagy Márton szerint a növekedést tekintve ugyanakkor megállapítható, hogy visszatekintve a decemberi 5,5 százalékos inflációra és a jegybanki 10,75 százalékos alapkamatra, a reálkamat mértéke több mint 5 százalékos, amely továbbra is negatívan befolyásolja a gazdasági teljesítményt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.