„Az infláció lassulása továbbra is széles körben érzékelhető, amit a fegyelmezett monetáris politika, a kormányzat versenyt erősítő lépései, a visszafogott keresleti környezet, a bázishatások és az elmúlt évinél érdemben alacsonyabb külső költségkörnyezet együttes hatása okoz” – értékelte a Központi Statisztikai Hivatal által péntek reggel közölt adatokat a Magyar Nemzeti Bank. Decemberben meglepetésre az elemzői várakozásoknál nagyobb mértékben, éves bázison 5,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, miközben novemberhez képest 0,3 százalékkal csökkentek.
A jegybank elemzésében rámutatott: az infláció 2,4 százalékponttal lassult az előző hónaphoz képest, amihez döntően az üzemanyagok (mínusz 2,4 százalékpont) járultak hozzá.
Az inflációs alapfolyamatok folytatódó lassulását jelzi, hogy a maginfláció és az infláció is 3 százalék alatt alakult rövidebb bázisú negyedéves összevetésben. Az üzemanyagok és szabályozott árak nélkül számított kosár ára az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal emelkedett
– állapítják meg, hozzátéve, az éves bázisú maginfláció 1,5 százalékponttal mérséklődött, ezen belül a dezinfláció általános volt. A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó éves bázison számított mutatóik szintén mérséklődtek. A ritkán változó árú termékek inflációja és a feldolgozott élelmiszerek nélkül számított maginfláció éves áremelkedése egyaránt 0,9 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest.
A maginfláció megfelelt, a teljes inflációs mutató némileg alacsonyabb lett a decemberi Inflációs jelentés előrejelzésének középértékénél. Az utóbbi eltérést elsősorban a vezetékes gáz és a feldolgozott élelmiszerek árának csökkenése magyarázta.
Az iparcikkek éves inflációja 6,6 százalékra csökkent. A termékcsoport árai 0,3 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. A termékcsoporton belül a nem tartós iparcikkek havi alapú drágulását részben ellensúlyozta a tartós iparcikkek árainak csökkenése. A nem tartós iparcikkek árának emelkedését elsősorban a változékony árazású repülőjegyek okozták, míg tartós iparcikkek esetében főként a használt személyautók járultak hozzá árak mérséklődéséhez.
A piaci szolgáltatások éves bázisú árindexe 12,6 százalékra csökkent, így az éves árdinamika júniusban megkezdődött mérséklődése folytatódott. Havi összevetésben az árak 0,3 százalékkal nőttek.
Az élelmiszerek éves inflációja decemberben a KSH adatközlése szerint 4,8 százalékra mérséklődött. A termékkörön belül a feldolgozott élelmiszerek éves árindexe érdemben csökkent, míg a feldolgozatlanoké a bázisok változásának hatására enyhén emelkedett.
Novemberhez képest a feldolgozatlan élelmiszerek ára 0,2 százalékkal, a feldolgozott élelmiszereké pedig 0,4 százalékkal csökkent. Az árak csökkenését a feldolgozatlan élelmiszerek esetében a baromfihús és a friss hazai és déligyümölcs, míg a feldolgozott élelmiszerek esetében a tej és tejtermékek árának mérséklődése okozta.
Az üzemanyagok ára havi összevetésben 5,0 százalékkal csökkent, főként az olajárak mérséklődésének következtében. A havi alapú árcsökkenés mellett az ársapka tavaly decemberi kivezetéséből származó jelentős bázishatás is hozzájárult ahhoz, hogy a termékcsoport átlagára éves bázison 4,2 százalékkal mérséklődött.
A szabályozott árú termékek és szolgáltatások árai novemberhez képest 0,2 százalékkal mérséklődtek. Ezt elsősorban a vezetékes gáz árának csökkenése okozta, annak következtében, hogy tovább emelkedett az alacsonyabb hatósági ár mennyiségi korlátja alá eső lakossági fogyasztás aránya.
A lakosság inflációs várakozását mérő mutatókat a szokásosnál nagyobb változékonyság jellemzi. A kiskereskedelmi értékesítési árakra, illetve a szolgáltatásokra vonatkozó vállalati árvárakozások a Covid-járványt megelőző szinteken alakultak decemberben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.