Az év első hónapjában a lakossági várakozások látványosan javultak, miközben az üzleti szektor kilátásai hibahatáron belül, de romlottak decemberhez képest – derült ki a GKI konjunktúraindexének eredményeiből, amely januárban bő 2 ponttal emelkedett decemberhez képest. A mutató legutóbb 2022 júliusában, az energiaválság előtti utolsó hónapban állt ilyen magasan.
Az üzleti világ hangulata januárban egyáltalán nem javult, sőt, a GKI üzleti bizalmi indexe hibahatáron belül, 1 ponttal csökkent. Az idei első hónapban csak az iparban következett be érezhető negatív változás, a másik három szektorban gyakorlatilag változatlanok maradtak a cégek kilátásai decemberhez képest. Az iparban a teljes rendelésállomány megítélése alig esett vissza, a saját termelésű készletek szintje pedig kissé nőni tudott.
Az építőiparban a rendelésállomány értékelése is erős javuláson van túl, ám a foglalkoztatási várakozások óvatosabbak lettek. A kereskedelemben nőtt az előző negyedév üzletmenetével való elégedettség, azonban a készletek nagyobbak lettek, és a következő három hónapban várható megrendelések megítélése is romlott. A szolgáltatóágazatban az előző három hónap üzletmenetének megítélése kedvező irányba mozdult el, de a következő három hónapra vonatkozó várakozás visszaesett decemberhez képest, a foglalkoztatási tervek pedig nem változtak.
A GKI fogyasztói bizalmi index januárban mintegy kétéves csúcsára emelkedett.
A lakosság mind az elmúlt egy évben tapasztalt pénzügyi helyzetét, mind a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásait javulónak értékelte.
A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága januárban hibahatáron belül romlott, a létszám bővítését és csökkentését tervezők száma nem különbözik egymástól. A többséget az optimisták alkotják a kereskedelem és az üzleti szolgáltatások területén, miközben az iparban és az építőiparban a pesszimisták vannak többségben.
Az üzleti szféra összesített áremelési tervei – a decemberi markáns erősödés után – az idei első hónapban kissé tovább emelkedtek, de a kereskedelemben némileg csökkentek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága kissé kedvezőbbé vált, így a mutató féléves csúcsára emelkedett. A magyar gazdaság várható helyzetére vonatkozó várakozások is sokat javultak, csaknem kétéves rekordot értek el, de még így is a pesszimisták vannak jelentős többségben az optimistákkal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.