BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
20231010 Budapest Századvég "Vidék konferencia"Fotó: Vémi Zoltán  VZ  Világgazdaság  VG A képen: Nagy Mártongazdaságfejlesztési miniszter

Márciustól indulnak a 900 milliárd forintnyi EU-s forrásból fizetett hazai programok

A végre érkező EU-s forrásokból 900 milliárd forintnyit sürgönnyel kezd áramoltatni a magyar gazdaságba a minisztérium. Már a jövő héten bejelentenek egy-egy vállalkozásfejlesztési, illetve munkaerőpiaci aktivitást serkentő programot, amelyek márciusban indulhatnak.

„A miniszterelnök utasítására a lehető leggyorsabban kell a gazdaságba áramoltatni a végre érkező EU-s forrásokat, ezért egyeztettünk az MKIK-val a programokról: hat-nyolcat fogunk meghirdetni” – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) rendezvényén, amelyen az MKIK elnökével, Parragh Lászlóval közösen vesz részt.

20231010 Budapest Századvég "Vidék konferencia"Fotó: Vémi Zoltán  VZ  Világgazdaság  VG A képen: Nagy Mártongazdaságfejlesztési miniszter
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette: márciusban indulnak az élénkítő programok.
Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

A magyar gazdaság két fontos szereplője az elmúlt napokban egyaránt nyilatkozott a Világgazdaságnak. Nagy Márton az interjúnkban elmondta, hogy az infláció, amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan ment is, Parragh László pedig többek között arról beszélt a VG Bruttó podcastjében, hogy a Magyar Nemzeti Bank lassan reagál a folyamatokra.

Márciusban már startolnak is a programok

Nagy Márton most a GINOP Pluszhoz kapcsolódó új forrásokról elmondta: a jövő héten egyet-egyet jelentenek majd be, először 260-270 milliárd forint értékben: ezek a programok már márciusban indulhatnak.

Kifejtette, hogy a 900 milliárd forintnyi EU-s forrás a 2021–2027-es kohéziós források terhére érkeznek, immár szabadnak tekinthetők, ekként áthelyezhetők a magyar gazdaságba. A gazdaságfejlesztési miniszter közölte: a hazai kormányzat célja 2024-re a 4 százalékos gazdasági növekedés, aminek három kulcsát látja:

  • fogyasztás serkentése
  • belső kereslet helyreállítása
  • munkaerőpiaci aktivitási rátán keresztüli élénkítés

„Szeretnénk, ha több magyar dolgozna” – összegzett Nagy Márton, majd hozzátette: a GINOP Pluszon keresztül elérhető források természetesen csak egyik elemét jelentik a gazdaságélénkítési lehetőségeknek, továbbra is felhasználhatóak saját források és piaci hitelek is.

Egyenlő elosztás a fősodrok között

A 900 milliárd forintnyi forrás felosztásáról azt mondta: nagyjából egyenlően oszlik meg a vállalkozásfejlesztés és a munkaerőpiaci aktivitást növelő projektek között. 

A vállalkozásfejlesztési rész jobbára visszatérítendő támogatás lesz, de nullaszázalékos kamattal, a munkaerőpiaci tevékenység ellenben vissza nem térítendő. 

A jövő héten egy-egy programot hirdetnek meg a két fő témában összesen 270-280 milliárd forint értékben.

„Szeretnénk, ha a jövő év közepére elfogyna a 900 milliárd” – folytatta Nagy Márton, részletezve, hogy a következő negyedévekben sorra jelentik majd be a további programokat, amelyek főleg a kkv-szektort érintik, és a beruházásra szánják őket.

A 900 milliárd meg fogja lökni a magyar gazdaság teljesítményét

Az eseményen felszólalt Parrag László, az MKIK elnöke is, aki szerint évek óta a levegőben lógó kérdés volt, hogy miként lehet továbbvinni a magyar gazdaságfejlesztést, de végre eljutottunk oda, hogy tényleg elindulnak az EU-s források. 

Budapest, 2023. december 1.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszédet mond a fennállásának 35. évfordulóját ünneplõ Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Magyar vállalkozók napja rendezvényén a Müpában 2023. december 1-jén.
MTI/Máthé Zoltán
Parragh László szerint a levegőben lógott, hogy miként lehet továbbvinni a hazai gazdasági fejlesztést.
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

A kamara és a minisztérium kapcsolatáról Parragh László elmondta: ők nemcsak begyűjtik a gazdaság szereplőitől érkező véleményeket, de továbbítják is a minisztérium felé, amely ezek után alakítja ki a programokat. Úgy vélekedett: 

a hazai GDP összességéhez mérten is észrevehető összeg a 900 milliárd forint, 

amelynek áthelyezése a magyar gazdaságba meg fogja lendíteni a teljesítményt. Mindezek után a következő területeket jelölte meg, amelyekre fókuszálni kell:

  • kutatás-fejlesztés,
  • gazdaságélénkítés,
  • munkahelymegtartás és -teremtés,
  • modern technikák bevonása,
  • fenntarthatóság, zöldenergia.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.