Közeleg a magyar történelem egyik legismertebb eseményének, a mohácsi csatának az 500. évfordulója, a kormány pedig több milliárd forintot fordított arra, hogy méltó módon lehessen megemlékezni az eseményről. A már négy éve futó projektben kulturális és területfejlesztések valósulnak meg: megépítik a mohácsi Duna-hidat, kibővítik az M6-os autópályát, valamint létrehozzák a csatának emléket állító múzeumokat. A Mohács 500 miniszteri biztosával, Hargitai János országgyűlési képviselővel beszélgettünk.
A mohácsi csata 400. évfordulóját beárnyékolta az I. világháború végkimenetele: a trianoni békeszerződés több szempontból is megnehezítette a megemlékezést. Ezzel ellentétben 2026-ban, száz évvel később már jóval több esemény várható:
Az M6-os utolsó szakaszának átadásával elkészül az autópálya-kapcsolódás Eszékkel, a Duna-híd megépülésével pedig végre Pécs és Szeged összeköttetése is megvalósul. Hargitai János, a Mohács 500 miniszteri biztosa úgy fogalmazott az 1526-os csatával kapcsolatban, hogy
ha Magyarország történelmében volt esemény, ami megragadt az emberek tudatában, Mohács biztos azok közé tartozik.
Emiatt pedig fontos kulturális fejlesztések is megvalósulnak az 500. évfordulóra három helyszínen: Mohácson; a város melletti csatasíkon, a Nemzeti Emlékhelyen; és Villány-Nagyharsány térségében, ahol az úgynevezett második mohácsi csata zajlott. A tervek szerint az új múzeumok mellett antropológiai feltárások is várhatók a Nemzeti Emlékhelyen, és átépítik Mohács főterét, egyúttal kibővítik az itt található Fogadalmi templom árkádsorait.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg:
További podcastjainkat megtalálhatja a Világgazdaság honlapján, valamint a Videa és közösségi csatornáinkon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.