Papp László Debrecen polgármestere nyitotta meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a KAVOSZ Zrt. közös vállalkozásfejlesztési programsorozatát. Az ingyenes rendezvények célja, a kis- és középvállalatok döntéshozói átfogó képet kapjanak a hazai gazdasági helyzetről, lássák azokat a pénzügyi és fejlesztési lehetőségeket, amelyek segíthetik a kis- és középvállalkozásokat.
A polgármester a város gazdasági fejlődését és sikereit mutatta be, illetve utalt azokra a programokra, amelyekkel a város kitűnt a sorból és globálisan bekerült az első tíz legerősebb tőkevonzó képességgel bíró város.
A nyitóelőadást Parrag László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke tartotta. Úgy véli, van egy általános szemlélet a vállalkozások körében, hogy a növekedésük szorosan összefügg a gazdasági növekedéssel. Szerinte ma nem ez a kérdés, hanem az, hogy van egy stabil és kiszámítható gazdasági környezet, egy nagyon alacsony munkanélküliségi ráta és erős exportteljesítmény. A tőkevonzás 13 milliárd dollár és ehhez párosul egy rendkívül erős működőtőke-beáramlás, és ezzel együtt jár a beruházásnövekedés. Ráadásul soha nem látott mértékben fehéredett a gazdaság, ami komoly mozgásteret kínál a vállalkozásoknak. (Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ma már nem is érdemes feketén foglalkoztatni.)
A kamara szorosan kapcsolódik a vállalkozások fejlesztéséhez
– mondta Parragh László, utalva a Széchenyi Kártya Program és az többi beruházás ösztönző programra. Mindez elősegíti a cégek több lábon állását, bár itt ki kell emelni, hogy ezen a téren komoly elmaradásai vannak a hazai vállalatoknak. Például nem gondolkodnak regionális szinten, kevés a külföldre kacsintgató hazai kis- és közepes vállalkozás. Ugyanez elmondható a hatékonyságról és termelékenységről is.
A kihívásokkal kapcsolatban Parragh László külön kitért a technológiai fejlődésre, azon belül is a mesterséges intelligenciára (MI). Szerinte aki nem érti meg, hogy ez miért fontos, vagyis miért fontosak az adatokból kinyerhető következtetések és sarokszámok, az lemarad. Az adatvezérelt döntéshozatal ma már alapkövetelmény.
A kamara szerepével kapcsolatban kiemelte: szoros együttműködése a kormányzattal. A kamara hídként kell működjön, hiszen a piacok önmagukban nem alkalmasak az önszabályozásra. Vannak dolgok, amiket az államnak kell szabályoznia, de az állam nem tud mindenbe belefolyni. Itt jön képbe a kamara, amely részt tud venni a jogszabályok megalkotásban és azzal együtt az érdekképviselet javításában. A kamra fókuszpontja így nem lehet más, mint a kapcsolatrendszer, illetve a területi kamarák szoros kapcsolata a regionális vállalati vezetőkkel. Emiatt van fókuszban a vállalati kapcsolatépítés és annak támogatása.
Parragh azzal zárta gondolatait, hogy a kamara a következő időszakban sokkal nagyobb figyelmet szeretne szentelni a vállalkozások támogatására és fejlesztésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.