BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Pc,Monitor,View,Over,Girl,Shoulder,,Old,Doctor,Wear,Uniform

VG-konferencia: látunk-e még orvost, vagy elegendő lesz a technológia?

A várható élettartam kitolódásával egyre nagyobb populációt érintenek majd az időskori megbetegedések, ám az egészségügyi személyzet globális hiánya azt vetíti előre: minden megoldásra szükség lesz, hogy az ellátást megkapják az érintettek. A mesterséges intelligencia nem helyettesíti az orvost, de megspórolhat neki rengeteg munkát, aki nem használja, le fog maradni – derült ki a Világgazdaság Csak egészség legyen című konferenciájának második napján.

Látunk-e még orvost, vagy elegendő lesz a technológia? A várható élettartam kitolódásával a krónikus betegségek megjelenése világszerte megterheli az egészségügyi ellátórendszereket, a telemedicina szerepe megkerülhetetlen lesz, de mennyire változik meg ettől az egészségügy és az orvos szerepe? – többek között erről beszélgetett a Mediaworks Hungary Zrt. által rendezett Csak egészség legyen című konferencia második napján Sándor Tünde, a Világgazdaság szakírója, podcastszerkesztője Madácsi László egyetemi magántanárral, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság endoszkópos szekciójának elnökével, Nagy Ferenccel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egészségügyi területért felelős szakmai vezetőjével, Kirschner Andrással, a Swiss Medical orvosigazgatójával és Kósa Istvánnal, a Szegedi Tudomány Egyetem tanszékvezetőjével.

Pc,Monitor,View,Over,Girl,Shoulder,,Old,Doctor,Wear,Uniform
Telemedicina: nagy szolgálatot tesz ott, ahol kevés az orvos / Fotó: Shutterstock

Madácsi László úgy fogalmazott, hogy mivel egyre tovább élünk, egyre több orvosra van szükség, de összességében a magasan képzett szakorvosok száma csökken. 

Óriási adatrobbanás is jelen van az egészségügyben, ez elsősorban a képalkotó diagnosztikai és az innovatív diagnosztikus eljárások következménye, amelyet már szűrésre alkalmaznak a napi gyakorlatban.

Kirschner András tudatta, hogy egy bőrgyógyászati applikációt fejlesztettek, így a teledermatológiai megoldással odaforduló emberek több mint 70 százalékát el tudják látni. Nagy Ferenc közölte, óriási informatikai fordulat történt: a koronavírus-járvány egyik következménye, hogy kikényszerítette azokat a megoldásokat, amelyek nyomán nem kell személyesen megjelenni a szolgáltatónál. Az emberek megszokták a telemedicinát, használják is. 

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat évek óta használja a mobilrendelőket és a telemedicinát olyan elszegényedett kistelepüléseken, ahol nincsen orvos, csak helyettesítés. 

Kósa István kiemelte: az egészségügyi rendszerekben rendkívül nagy mennyiségű adat keletkezik, de ezeket az adatokat általában nem hasznosítják.  A nagy innovációk szigetszerűen jelennek meg, nincsenek összerendezve, pedig az sokkal több előnnyel jár. Azt is elmondta, kardiometabolikus rehabilitációval foglalkozik, és nagyon várja azt, hogy a fitnesz- és a különböző testen viselhető eszközökből nyert adatokkal lehetőség lesz a támogatott életmódrendezésre, mert az egészségügy nem tud megküzdeni az egyre szaporodó krónikus betegek tömegével. 

A beszélgetésben kitértek arra is, miként lehet az ESZT-ben feltűnt, rengeteg adatot hasznosítani, és miként érinti az orvostársadalmat a mesterséges intelligencia. Van-e félelem vagy távolságtartás, hogyan integrálhatók az idősebb orvosok a modern digitális rendszerekbe? De abban egyetértettek, hogy az MI nem fogja lecserélni az orvost, ugyanakkor nélkülözhetetlen lesz a napi gyakorlatban – aki nem használja, lemarad.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.