Április 17. és május 29. között volt elérhető a vidéki nagyvárosokban és Budapesten a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), illetve a KAVOSZ Zrt. közös, országos gazdasági rendezvénysorozata. A programot a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatta. A magyar vállalkozóknak szóló ingyenes szakmai rendezvénysorozat célja volt , hogy a jelenlévők átfogó képet kapjanak a hazai gazdasági helyzetről, lássák azokat a pénzügyi és fejlesztési lehetőségeket, amelyek segíthetik a kkv-ket. A rendezvény aktualitása egyértelmű: a hazai vállalkozói szektor szinte kikerülhetetlen a gazdasági döntéshozók számára, hiszen a munkaerőpiac nagy részének ők adnak lehetőségeket, és a GDP alakulásában is oroszlánrészük van.
A sorozat debreceni nyitóeseményen és a budapesti zárón is Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tartott eladást, amelyről itt olvashatnak.
A tárcavezető után Parrag László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke tartott előadást. Beszédében elmondta, van egy általános szemlélet a vállalkozások körében, amely szerint a növekedésük szorosan összefügg a gazdasági növekedéssel. Hangsúlyozta: ma sokkal inkább az a lényeg, hogy
Előadásában összegezte a kamarák szerepét a gazdasági döntéshozatalban. Közölte, a szervezet stratégiai együttműködésben áll a szaktárcákkal, így az érdekérvényesítő szerepük is erős: „A híd szerepét is betöltik a vállalkozói és döntéshozói kör között.”
Parragh ugyanakkor a kihívásokról is beszélt. Sorra vette az utóbbi időszak nehézségeit: a Covid-járványt, a háborút és az azt övező energiakrízist. Külön kitért a technológiai fejlődésre, azon belül is a mesterséges intelligenciára (MI). Érzékeltette, hogy a változásokhoz gyorsan kell alkalmazkodniuk a vállalkozásoknak. Szerinte aki nem érti meg, hogy ez miért fontos, vagyis miért fontosak az adatokból kinyerhető következtetések és sarokszámok, lemarad. Az MKIK elnöke azzal zárta a gondolatait, hogy a kamara a következő időszakban sokkal nagyobb figyelmet szeretne szentelni a vállalkozások támogatására és fejlesztésére.
Krisán László, a konferencia társszervezője, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója a vállalati finanszírozást emelte ki beszédében. „Öt éve drágulnak a piaci kamatozású hitelek és ma már odáig jutottunk, hogy a jelenlegi kamatokat hagyományos megtérülési rátával működő cégek nem tudják kifizetni” – mutatott rá. Éppen emiatt egyre fontosabbá váltak és egy darabig azok is maradnak az állami támogatású hitelek. Jelenleg a fix kamatozás mindennél fontosabb, a Széchenyi-kártya-konstrukciók (kivéve az agrártermékeket) 5 százalékosak. Ez tervezhető és kigazdálkodható. Ráadásul a hitelezés szinte mindennek az alapja.
Elmondta, a következő időszakban egyre nagyobb szerepük lesz a zöldhiteleknek, a KAVOSZ pedig azon dolgozik, hogy ezek minél egyszerűbben felvehetővé váljanak. Nem mellesleg indul az ESG-szabályozás is, amely komoly kihívás lesz a kis- és közepes vállalkozások számára is.
Tóth Róbert, a KAVOSZ E-Green Zrt. vezetője tudatta, a cég és a tulajdonosok szeretnék érthetővé tenni a vállalkozások számára az ESG jelentette problémaköröket.
A tanácsadás mellett fontos, hogy a társaság a bankokkal is megértesse, a kisvállalkozások egészen más síkon érdekeltek az ESG megvalósításában, így a finanszírozási programokban való részvételhez is egészen más kérdőívekre lesz szükség, mint a nagyvállalatok számára.
Sőt, Tóth szerint a mikrovállalkozások számára még egyszerűbb banki megfelelési rendszert kell kialakítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.