A lakossági hitelek állománya 9759 milliárd forintot ért el március végén, ami meglehetősen visszafogott, 4,2 százalékos emelkedést tükröz az egy évvel korábbi volumenhez képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden közzétett adataiból.
Az egyes hiteltermékek közül csak a személyi kölcsönöknél és a babaváró konstrukciónál történt érdemi állománybővülés: a előbbieknél 8,6 százalékkal, 1375,6 milliárd forintra duzzadt a portfólió, az állami támogatás mellett nyújtott babavárónál pedig 8,1 százalékkal, 2100 milliárd forint közelébe nőtt. Mindezek nyomán a személyi kölcsönök részesedése már 14,1 százalékot tett ki márciusban a teljes lakossági hitelportfólióban, a babaváró hitelé pedig elérte a 21,5 százalékot.
A múlt évben csúnyán összezuhant kereslet miatt a lakáshitelek állománya viszont mindössze 3,6 százalékkal – nagyjából 176 milliárd forinttal – nőtt a március végéig számolt egy év alatt, és az idei harmadik hónap végén nem egészen 5100 milliárd forintot tett ki. Ezzel együtt még mindig domináns szerepet játszanak a lakossági piacon, a teljes portfólió 52,2 százalékát adták márciusban. A hitelkártya-követeléseknél szintén igen visszafogott, pár százalékos bővülést mutatott ki az MNB, viszont a folyószámlahitel-portfólió 4,2, a gépjárműhitel-állomány 7, a lombardhitelek mennyisége pedig 35,5 százalékkal csökkent éves összevetésben. (Utóbbinak egyébként nincs nagy jelentősége, az értékpapír-fedezetes lombardhitelek a lakossági ügyfeleknél marginális szerepet játszanak.)
Idén viszont már némileg gyorsulhat a lakossági hitelportfólió növekedésének üteme, hiszen az első negyedévben már érezhetően erősödött a kereslet a lakossági hitelek iránt. A jegybank adatai szerint 2024 első negyedében 265 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket a háztartások, ami jóval több, mint a duplája a 2023 azonos időszakára kimutatottnak. A fogyasztási hiteleknél szerényebb ütemű, de így is markáns növekedés mutatkozott: az összesen 268,4 milliárd forintnyi új szerződés közel 42 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi mennyiséget. Az utóbbi elsősorban a személyi kölcsönök iránti stabilan erős keresletnek köszönhető: ezeknél az első negyedévben csaknem a másfélszeresére, 161,7 milliárd forintra nőtt az új kihelyezések összege. A negyedéves számokat nézve a babaváró piaca sem fest rosszul: bár a három hónap alatt kihelyezett, nem egészen 60 milliárd forint nem számít túl soknak, a 2023 elején kihelyezett 37,4 milliárdnál így is közel 60 százalékkal több.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.