Egyre jobban kiszakad a hitelzsák a lakossági ügyfeleknél, márciusban ismét nagyon szép számokat mutatott a piac – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett adataiból.
A jegybanki statisztikák szerint márciusra ismét megközelítette a százmilliárd forintos lélektani határt a lakáshitelek új szerződéseinek összege: az mind a februári 85,1 milliárdos, mind az egy évvel korábbi 41,6 milliárdos kihelyezéshez képest jelentős előrelépést tükröz.
Stabilan növekszik a kereslet a személyi kölcsönök iránt is: az MNB adatai szerint márciusban már 56,5 milliárd forintnyit helyeztek ki ebből a termékből, miközben egy évvel korábban még a havi 45 milliárd forintot sem érte el a kimutatott volumen.
A babaváró hitelért az óriási banki akciók ellenére sem kapkodnak a házaspárok: a nem egészen 20 milliárd forintnyi, márciusban kötött új szerződés picivel még el is maradt az egy hónappal korábbi mennyiségtől.
Az első negyedéves adatokat nézve egyértelműen a lakáshitelek mondhatók az év eleji időszak nyertesének: a jegybank adatai szerint ugyanis három hónap alatt 265 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a háztartások, ami jóval több, mint a duplája a 2023 azonos időszakára kimutatottnak. Persze a lakáshitelek piacának volt is honnan növekednie, hiszen tavaly nagyon látványosan összezuhant a piac.
A fogyasztási hiteleknél szerényebb ütemű, de így is markáns növekedés mutatkozott: az összesen 268,4 milliárd forintnyi új szerződés közel 42 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi mennyiséget. Az utóbbi elsősorban a személyi kölcsönök iránti, stabilan erős keresletnek köszönhető: ezeknél az első negyedévben csaknem a másfélszeresére, 161,7 milliárd forintra nőtt az új kihelyezések összege. A negyedéves számokat nézve a babaváró piaca sem fest rosszul: bár a három hónap alatt kihelyezett, nem egészen 60 milliárd forint nem számít túl soknak, a 2023 elején kihelyezett 37,4 milliárdnál így is közel 60 százalékkal több.
A lakossági hitelállomány alakulásán ugyanakkor még látszanak a piac tavalyi gyengélkedésének a nyomai: a portfólió mérete március végén éppen 10 262 milliárd forint felett járt, ami ugyan új rekord, de csak nem egészen 4 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.