BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Városfejlesztés: magyar tervezők varázsolnak újjá egy 800 éves olasz települést

Magyar tervek alapján születhet újjá egy olasz város, a DANU mérnök-, tervező- és tanácsadó iroda komplex városrehabilitációs terve nyerte el ugyanis a helyi pályázaton a zsűri tetszését. A jelenleg 11 ezer lakost számláló Mazzarinóban a belvárosi infrastruktúra újragondolásával és a helyi gazdaság zöldátállásával igyekeznek fenntarthatóbbá, vonzóbbá és versenyképesebbé tenni a barokk építészeti örökségben gazdag települést.

Új korszakot ígér a szicíliai kisváros, Mazzarino számára a DANU mérnök-, tervező- és tanácsadó iroda nyertes tervpályázata, amely fiatalokkal, élettel és új funkciókkal töltheti meg a 800 éves település történelmi belvárosát. A városfejlesztési program a főutca elegáns térhálózatát gyalogosbarát kialakítással, a gépjármű-közlekedés szabályozásával, a zöldfelületek és a közterületek innovatív megoldásaival újítja meg.

városfejlesztés
A barokk építészeti örökségben gazdag Mazzarinót a belvárosi infrastruktúra megújításával tennék vonzóbbá / Forrás: DANU

 

A városfejlesztés fenntarthatóbbá, vonzóbbá tenné a várost

Szicília belső déli részén fekszik a 13. században alapított, jelenleg 11 ezer lakost számláló Mazzarino, ahol 

a belvárosi infrastruktúra újragondolásával és a helyi gazdaság zöldátállásával igyekeznek fenntarthatóbbá, vonzóbbá és versenyképesebbé tenni 

a barokk építészeti örökségben gazdag települést, és gátat szabni a lakosság elöregedésének. 

A beérkezett pályaművek közül a DANU komplex városrehabilitációs terve nyerte el a zsűri tetszését. Az építőipari digitalizációs eljárásokban, valamint a stratégiai és urbanisztikai tervezésben kiemelkedő szakértelemmel rendelkező csapat idehaza olyan meghatározó projekteken dolgozott, mint a BudaPart vagy Enying belvárosának és zöld-infrastruktúrájának megújulása.

Hárompillérű folyamat

A DANU által javasolt rekonstrukciós folyamat három pilléren alapul: a történelmi városközpont újrakomponálásán és tereinek összekapcsolásán, a biztonságosabb és hatékonyabb közlekedés kialakításán, valamint a gazdasági és társadalmi fenntarthatósághoz szükséges ingatlanhasznosítási és klímaadaptációs beavatkozásokon. 

Korábban nem volt egységes arculata a városnak, így a főutca mentén kialakult önálló tereket és útvonalakat egy összefüggő rendszerbe kapcsoltuk. 

„Az urbanisztikai divízió vezetésével komplex városrehabilitációs megoldásokban gondolkodhattunk a település történeti magjának fejlesztéséhez” – számolt be a tervezésről Szemerey Samu, a DANU építészeti és urbanisztikai igazgatója. Mint mondta, a közel ezeréves Mazzarino megismerése alapos előkészítést igényelt, a kapott adatok mellett műholdas térképeket és képarchívumokat, közösségimédia-oldalakat és helyi szereplőkkel készített interjúkat is felhasználtak. 

A Piazza Vittorio Veneto rendezvénytér látványterve / Forrás: DANU

 

Milyen fejlesztések valósulhatnak meg?

A tervpályázat helyreállítja a barokk tereket és látványtengelyeket, új köztéri funkciókkal nyitottabb térhálózatot valósít meg, miközben a 21. századi elvárásoknak megfelelően okosközvilágítást és üzemeltetésfókuszú, megnövelt zöldterületeket hoz létre. A gyalogos felületek növelésével, a közterületek rendezésével, a parkolási lehetőségek újraszervezésével, valamint a gépjárműforgalom csökkentésével biztonságosabbá válik a közlekedés, amelyhez a belváros bejáratához tervezett új parkolóház, valamint az e-bike-kölcsönzési lehetőség is hozzájárul. A turizmusfejlesztés részeként Mazzarinóban fejlesztő- és képzőközpont jön létre, míg a fiatalok megtartását az üres helyiségeket hasznosító programok is segítik. 

Izgalmas ötletekkel arattak sikert

A tervezők több izgalmas ötlettel nyerték el a zsűri tetszését, ilyen volt 

egy új, városi átjáró kialakítása a hátsó udvarok összenyitásával, illetve a Mazzarino kapujaként szolgáló új szolgáltatóközpont, valamint a közlekedés racionalizálásával létrehozott új köztér,

amely ezentúl rekreációs felületként fogadja a helyieket és a városba érkezőket. „A piacteret úgy fejlesztettük, hogy egyben árnyékot adó közösségi tér is lehessen, amihez egyedi esővíz- és öntözővíz-kezelési rendszert dolgoztunk ki a helyi növények gondozása érdekében” – tette hozzá Bozsik Barbara urbanisztikadivízió-vezető, településmérnök. A terv további részleteiről a DANU oldalán olvashatunk.

MFB ESG
 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.