Lengyelországnak sürgősen új gázüzemű erőművek építésébe kell fognia, és fenntartania a széntüzelésű egységeket, különben éveken belül áramhiánnyal kell szembenéznie – figyelmeztetett szerdán az állami hálózatüzemeltető, a PSE, miközben Bakuban épp a fosszilis üzemanyagoktól való szabadulás leggyorsabb módszereit vitatták meg a világ vezetői a COP29 klímakonferencián.
A figyelmeztetés egy nappal azután jött, hogy Bakuban felszólalt az EU-elnök Magyarország kormányfője, Orbán Viktor, és arról beszélt: Európának józan ész vezérelte klímapolitikára van szüksége, amely előreviszi a zöldenergia-forrásokra való átállást, de nem áldozza fel iparát és mezőgazdaságát. Folytatni kell a zöldátmenetet, miközben továbbra is használjuk a földgázt, az olajat és az atomenergiát.
A konferencián részt vett Andrzej Duda kormányfő, de lengyel részről az Orbán Viktor megfogalmazta üzenet „nem hallatszott”. A nemzetközi médiában Duda részvételéről annyi jelent meg, hogy megdicsérte az azeri szervezést, illetve visszautasította a részvételt a politikai vezetők közös fotóján, mert jelen volt Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök is, aki az oroszokat segíti Ukrajna elleni háborújukban.
Orbán felszólalásáról ezzel szemben külön cikket írt a Politico. Igaz, nem szokatlan módon ledorongolási céllal. Azzal körítették a hírt, hogy a magyar miniszterelnök megjegyzései szöges ellentétben állnak az Európai Unió üzenetével, amely szerint a múlt évi globális megegyezést a fosszilis energiától való elszakadásról meg kell védeni az idei COP29 konferencián.
Ha valami ellentétben áll a főárammal, akkor az a lengyel helyzet: Varsó nem tud szabadulni a fosszilis energiától, sőt a PSE-közlemény szerint az eddigieknél is jobban támaszkodnia kell rá. A figyelmeztetés egy olyan időszakban jön – jegyzi meg a hírt közlő Bloomberg –, amikor egyébként is sokasodnak a kritikák az Európai Unió ambiciózus klímacéljai ellen.
Lengyelország energiatermelése főleg a szénre épül. Ennek a tetejébe gázerőműveket kell építenie, és amit elterveztek, az még csak nem is elég: új projekteknek kell indulniuk – hívta fel a figyelmet prezentációs anyagában a PSE. Észszerű lenne annyi széntüzelésű egységet megtartani, amennyit csak leh – fűzte hozzá.
Jelenleg az a helyzet, hogy ha nem tesznek valamit, már 2026-ra Lengyelországban 4,2 gigawattnyi hiány alakul ki áramkapacitásban, ami 2034-re 9,4 gigawattra nő – számolgat az állami cég. A teljes jelenleg rendelkezésre álló kapacitás 45 gigawattnál valamivel több.
Arra, hogy az ország elsötétedhet, már figyelmeztetett az is, hogy a múlt héten a hálózatüzemeltetőnek vészhelyzetet kellett hirdetnie, mert a magas kereslet alacsony szélenergia-termeléssel esett egybe, miközben a hagyományos erőművek nem termeltek elég áramot – emlékeztet a hírügynökség cikke.
.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.